Project Loon’un Yeni Durağı Avustralya

Google’ın geçtiğimiz aylarda duyurduğu Project Loon isimli projesi ile internetin olmadığı ülkelere internet erişimi sağlayacaktı. Bu proje kapsamında ilk olarak Yeni Zelanda‘nın Canterbury bölgesine 30 balon bırakarak projeye start vermişti. Bu başlangıçtan sonra şirketin balonlu internet projesi diğer adı ile Project Loon’un yeni durağı Avustralya olacak. Google bu sefer internetin olmadığı ülkelere internet erişimini sağlamak için Avustralya‘nın en büyük telekom operatörü Telstra ile ortak çalışma yürütecek.

Project Loon Avustralya

Project Loon Avustralya

Google böylelikle Project Loon kapsamında ilk kez bir mobil operatörle ortak çalışma yürütmüş olacak. Şirket daha önce yaptığı açıklamalarda Project Loon’un gerçekleşebilmesi için gerekirse operatörlerle işbirliği içerisinde olacağını açık açık belirmişti. Google bu ortaklık sayesinde Telstra’nın Avustralya’daki baz istasyonlarına erişim hakkı elde etti.

Aralık ayında başlayacak olan çalışma kapsamında Avustralya’nın Queensland eyaletinin batısına 20 balon gökyüzüne bırakılacak. Google, Loon Projesi kapsamında kaldığı yere şimdilik Avustralya ile test etmeye devam edecek. Bakalım Google’ın balonlu internet projesi beklentileri karşılayabilecek mi?

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status