Rovio’nun Kızgın Kuşları Casus mu?

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından artan casusluk ve dinlenme olayları teknoloji şirketi Apple’ın ardından mobil platformun gözde oyunlarından Angry Birds’e sıçradı. Tablet PC platformun yanı sıra mobil platform üzerinde de başarılı olan oyun, kızgın kuşların domuzları yok etmesinden oluşuyor.

NSA Angry Birds

Rovio’nun Kızgın Kuşları Casus mu?

Edward Snowden‘a göre Rovio’nun kızgın kuşları, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından kullanılarak devlete bilgi sağladığını iddia ediyor. Ele geçen bilgiler uygulama üzerinden elde edilen fotoğraf ve konum paylaşımlarından oluştuğunu belirten Snowden, kişisel veri toplamak için Angry Birds başta olmak üzere diğer uygulamaları tercih ettiklerini söylüyor.

İngiltere‘den GCHQ (Hükümet Tebliğ Yönetim Merkezleri) ve NSA (ABD Ulusal Güvenlik Ajansı) tarafından uygulamalar üzerinden kimlik numarası, medeni durumu, yaşı, cinsiyet ve konum bilgilerini ele geçirdikleri iddialar arasında.

Bu iddialar karşısında Angry Birds’ün yapımcı ve geliştiricisi olan Rovio, çıkan casusluk hakkında hiçbir bağlantılarının olmadığını belirtiyor. NSA ve GCHQ uygulamalar üzerinden elde ettikler verilerin ardından, casusluk ve dinlenme olayları bunlarla sınırlı kalmayacağa benziyor. Bakalım önümüzdeki günlerde casusluk ve dinlenme olaylarıyla ilgili neler olacak.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status