Safari’nin Arama Motoru Hangisi Olacak

Uzun zamandır Safari’nin varsayılan arama motoru olan Google’ın Apple ile olan anlaşması 2015 yılında sona eriyor. Apple ise Google ile arasındaki patent davalarından dolayı Safari’nin varsayılan arama motorunu değiştirmeyi planladığı düşünülüyor. Yahoo’nun geçtiğimiz günlerde Mozilla ile 5 yıllığına anlaşma imzalayarak Firefox internet tarayıcısının varsayılan arama motoru olması akıllara Safari’nin arama motoru hangisi olacak sorusunu getiriyor.

Safari Web Browser

Safari Web Browser

Yahoo’nun uzun bir süredir Apple ile iOS üzerindeki Safari internet tarayıcısının varsayılan arama motoru olması için görüşme içerisinde olduğu bir süre önce teknoloji bloglarında yer almıştı. Şimdi ise Safari için bir talip daha var. Microsoft’un arama motoru Bing’in de Safari’nin varsayılan arama motoru olabilmek için kolları sıvadığı söyleniyor. Yahoo ve Microsoft‘un Safari için Apple ile temas halinde olduğu düşünülürken arama motoru pazarındaki en büyük paya sahip olan Google’dan ise bu konu hakkında hiç bir açıklama yer almaması kafalarda soru işareti bıraktı.

iOS

iOS Safari

Bakalım Apple’ın Safari internet tarayıcısı için varsayılan arama motoru tercihinde Microsoft’un Bing arama motorunu mu yoksa ABD ülkesinde en çok rağbet gören Yahoo arama motorunu mu seçecek? Ya da Apple ters köşe yapıp Google’la yola devam mı edecek? Bize kalırsa Apple’ın tercihi büyük ihtimal ABD ülkesi içerisinde Yahoo’dan yanı kullanırken, diğer ülkelerde ise en çok rağbet gören arama motorlarından yana olacağını söyleyebiliriz. Ülkemizde ise bu durum Google ile Yandex arasında bir tercih olabilir.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status