Sağ Tık Menüsüne Bilgisayarı Kapat Butonu Ekleme

Bilgisayar platformu kullanıcılarının vazgeçilmezi haline gelen Windows işletim sistemi günümüzün en yaygın kullanılan bilgisayar işletim sistemi olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Tabi bu yaygın kullanım günümüzde bazı sıkıntılara yol açtı. Buna örnek olarak geçtiğimiz yıl içerisinde Microsoft karşımıza alışılmışın dışarısına çıkarak yeni bir işletim sistemi çıkardı.

Bu işletim sistem Windows 8 olarak bilgisayarlar içerisinde yer aldı. Yeni işletim sistemi ile birlikte yeni bir arayüz geldi. Bu arayüzün adıysa “Metro” oldu. Metro arayüzün gelmesiyle birlikte Windows işletim sisteminin tarihi boyunca yer alan “Başlat Butonu” kaldırıldı.

Windows 8 Metro

Windows 8 Metro

Ne olduysa artık Windows işletim sistemi kullanıcıları Windows Wista sürümünden sonra Windows 8 sürümüne çığ gibi tepkiler yardırmaya başladı. Bazıları yeni işletim sistemiyle gelen Metro arayüzü beğendi bazıları ise beğenmedi. Kullanıcıların tepkileri bununla sınırlı kalmayıp kardırılan “Başlat Butonu” için tarihi bir hata denilerek tepki gösterdi.

Tepkiler karşısında Microsoft çok güvendiği işletim sistemi için yen bir geçiş sistemi sundu. Windows 8.1 işletim sistemi çıkarak Windows 8’de yer almayan “Başlat Butonu” benzeri bir buton kullandı. Maalesef alışılmışın dışında kalan bu “Başlat Butonu” kullanıcının ilgisini çekmedi.

Yenilikle gelen sorunlar sadece “Başlat Butonu” ile ilgili değil. Windows kullanıcıların alıştığı “Kapat Butonu” da artık yerinde değil. Windows 7 ve aşağısında yer alan işletim sistemlerinde beş saniye içerisinde kullandığımız kapat butonu Windows 8’de eziyet haline geldi. Yenilikçi işletim sistemini kullanmakta direnen kullanıcılar bu sorunların üçüncü parti programlar ve uygulamalar ile aşmaya çalışıyor.

Sağ Tık Menüsüne Bilgisayarı Kapat Butonu Ekleme

Bizde Windows kullanıcıların kolaylığına gelecek bir çalışma yaparak. Windows 7/8 veya 8.1 işletim sistemlerinde “Kapat Butonu” tuşunu Sağ tık menüsüne ayarladık. Kapat ve Restart butonu yanı sıra sizler için oluşturduğumuz Kullanıcı Menüsü’nde Bilgisayarım, Masaüstü, Denetim Masası, Remote Desktop, Notepad, StikyNot, Hesap Makinesi ve SnippingTool gibi uygulamalarda yer alıyor.

Menü Ekleme

Menü Ekleme

Tüm bu uygulamaları Sağ tık menüsüne eklemeniz için yapmanız gereken tek şey buradaki “Kullanıcı Menüsü indir” yazısını tıklayarak uygulamayı indirmek. İndirdiğiniz uygulama içerisinde iki tane Reg girdisi olacak. Bunlardan bir tanesi “Kullanıcı Menüsü Ekle” isim kayıt girdisi, bu kayır girdisine tıkladığınızda Sağtık menüsünde “Kullanıcı Menüsü” oluşur. Eğer uygulamayı kaldırmak isterseniz klasördeki diğer kayıt girdisi olan “Kullanıcı Menüsü Kaldır” tıklamanız yeterli. Tüm kayıt girdilerini uygulamak istediğinizde karşınıza Evet/Hayır seçeneği gelecek eğer kurmak istiyorsanız “Evet” demeyi unutmayın.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status