13.5 C
İstanbul
29/11/2023
Sunucu

Sesli İletişim için Ventrilo ve Teamspeak Sunucuları

Ventrilo ve Teamspeak doğal olarak birbirine çok benzeyen iki uygulamadır. En saf haliyle, her ikisi de oyuncuların çevrimiçi iletişim kurmasını sağlamak için bir istemci-sunucu düzeninde bir IP Üzerinden Ses teknolojisi kullanır. Diğer bir deyişle, birçok kullanıcı, yazılımı en aza indirecek şekilde yerel bölgedeki iyi bağlanmış bir veri merkezine ideal olarak yerleştirilmiş tek bir merkezi hub (“sunucu”) aracılığıyla düzenlenen ev bilgisayarlarına (“istemci”) kurabilir. gecikme.

Teamspeak ve Ventrilo genellikle bir bilgisayar kulaklığı ile kullanılır, ancak her ikisi de sadece bir mikrofon ve hoparlörlerle iyi çalışır. Bu teknolojileri kullanan bazı popüler oyunlar arasında World of Warcraft, Everquest, Counterstrike, America’s Army ve oyuncuların oyunun hedeflerine ulaşmak için ekip çalışmasını kullanabilecekleri hemen hemen tüm diğer çevrimiçi oyunlar yer alır. Her iki ses yardımcı programı için istemci tarafı uygulamalar Windows, Apple OS X ve çok çeşitli unix tabanlı işletim sistemleri için başarıyla uygulanmıştır.

Ventrilo Sunucuları

Ventrilo’nun ilk sürümü 3 Ağustos 2002’de piyasaya sürüldü ve Ekim 1999’da piyasaya sürülen modası geçmiş öncül Roger Wilco’nun yerini aldı. Pazarı tamamen ele geçirmemiş olsa da, Ventrilo son yıllarda pazar payını çok kullanıcılı VoIP endüstrisinde büyük ölçüde genişletti. Ventrilo, öncelikle TCP üzerinden iletişim kurar ve etkin kodeklerin düzeyine bağlı olarak, bant genişliği açısından daha yoğun olma eğilimindedir. Ventrilo’nun istemci arayüzünün kullanıcıları, basit ve hafif ekranını tercih etme eğilimindedir.

Teamspeak Sunucuları

Teamspeak ilk olarak 29 Ağustos 2003’te Almanya’da Ralf Ludwig ve Niels Werensteijn tarafından piyasaya sürüldü. Teamspeak’in şu anki sürümü Teamspeak 2’dir. Teamspeak, paketlerini öncelikle UDP üzerinden iletir ve sunucu tarafında SQL veritabanı sorgularına güvendiği için işlemci yoğun bir uygulamadır. Teamspeak 2’nin istemci arayüzü çok zengin özelliklere sahiptir, ancak Ventrilo’dan biraz daha hantaldır.

Geleceğin Gelişimi

Teamspeak 3’ün Alpha sürümü şu anda sekmeli sunucu katılımı, IRC ve AIM’e benzer revize edilmiş anlık mesajlaşma gibi bir dizi yeni özellik içeriyor ve 2007’nin sonundan önce piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ventrilo’nun bir sonraki sürümü hakkında çok az şey söylendi, bununla birlikte, yakın gelecekte Teamspeak ve ses endüstrisindeki diğer girişlerle oldukça rekabetçi kalması gereken yeni bir Ventrilo sürümünün de yakında çıkması bekleniyor.

Çevrimiçi sesli iletişim geliştikçe, kesin olan bir şey var ki, her iki uygulamanın da son derece rekabetçi gelişimi sayesinde, kullanıcıların çevrimiçi oyunların geleceği için umutlarını boşa çıkarmamaları gerekiyor.

Yeni Yazılar

Son Ek Proxy’leri

admin

Ruby On Rails Uygulamalarını Bulut VPS Sunucularına Nasıl Dağıtırım

admin

Microsoft Exchange’in Tarihçesi

admin

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Devamı