Genel Sunucu

Shoutcast Sunucusu ve Flash Sunucusu Arasında Nasıl Seçim Yapılır?

Bir akış yöntemi seçmeniz gerektiğinde, temelde iki seçenekle karşı karşıya kalırsınız. En basit seçim sizin kullanmanız olacaktır. Shoutcast akışı. Temel olarak, anons MP3 gibi ses dosyalarını sıkıştırmanıza ve bu sıkıştırılmış biçimde yayınlamanıza izin veren bir Winamp teknolojisidir. Shoutcast, MP3 dosyalarının iletimi gibi ses iletimi için özel olarak uygundur. Teknik olarak Shoutcast formatında akış yapmak çok kolaydır, çünkü sadece Winamp ve Shoutcast eklentisini kullanmanız gerekecek. Winamp’ınızda ne oynuyorsa, akışınızda da oynuyor olacaktır. Ayrıca Winamp, VLC ve hatta Real Player gibi yazılımlar ile yayını dinleyebilirsiniz. İnternet radyonuzu yapmak için kullanmayı düşünüyorsanız, bu gerçekten harika bir seçim. Oynatma listenizi Winamp’ta kolayca oluşturabilirsiniz ve aynı liste Shoutcast akışınızda yayınlanacaktır. Shoutcast hizmeti veren birçok şirket var, ancak Shoutcast akışınız ile ihtiyacınız olan yardımı alabilmeniz için iyi bir destek almanız da önemlidir.

Ancak, video akışı yapmayı düşünüyorsanız, Shoutcast ne yazık ki yetersiz olacaktır. kullanman gerekecek Flaş akışı en iyi sonuçları almak için. Flash akışıyla temel olarak videonuz özel bir H264 kodlayıcı kullanılarak kodlanır ve ardından kodlanan veriler bir Flash sunucusuna aktarılır. Ardından akış tekrar internete verilir ve bağlantıya sahip olan herkes akışınızı gerçek zamanlı olarak izleyebilir. Shoutcast’in aksine, videonuzu Flash akışınızla oynatmak için bir web oynatıcı kullanabilirsiniz. Flash akışı için yapılmış birçok video oynatıcı vardır ve bu oynatıcıları web sitenize kolayca yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde, ziyaretçilerinize web sitenizdeki herhangi bir video akışını çevrimiçi olarak izleme seçeneği sunabilirsiniz. Videonuzu kodlamak için canlı bir video kaynağına sahip olmanız ve aşağıdaki gibi bir kodlayıcı yazılımınız olması yeterlidir. Adobe Flash Medya Kodlayıcı H264 protokolünü kullanarak kodlamak için. Ayrıca Flash sunucusunu çalıştıran bir hedef sunucunuz olması gerekir. Ardından, içeriğinizi dağıtmak için bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bu nedenle, içeriğinizi yayınlamak istediğinizde iki Shoutcast veya Flash akışı seçeneğiyle karşı karşıya kalırsınız. Doğal olarak, sahip olduğunuz içeriğin türünü ve bunun için ayırdığınız bütçeyi hesaba katmanız gerekecek. Karar vermenize yardımcı olması için internetten yardım alabilirsiniz ve akış sunucusu servis sağlayıcınızın hedefinize ulaşmanıza yardımcı olmak için size 24 saat destek ve yardım sağlayabildiğinden emin olmanız gerekir. Bir kere alıştıktan sonra, içeriğinizi yayınlamak gerçekten eğlenceli olabilir ve internet için de bir içerik sağlayıcısı olacaksınız.

Ahmet CEYLAN

About Author

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Sql Sunucu

SQL Server Optimizasyonu ve Şifrelemenin Performans Etkisi

SQL Server 2008 yazılımının Enterprise ve Developer sürümlerinde, şeffaf veri şifrelemenin (TDE) yeni bir güvenlik özelliği dahil edilmiştir. SQL Server
Genel

Blog | Nedir Bu Black Friday?

Bu yıl 24 Kasım 2017 Öğretmenler gününe denk gelen dünyada alışveriş çılgınlığına dönen bu günde Türkiye’de son birkaç yılda yerini