Snapchat 20 Yıl Boyunca Gözlem Altına Alınacak

Snapchat bilindiği gibi akıllı telefon kullanıcıları arasında son zamanın en popüler mesajlaşma platformu oldu, bunun en büyük sebeplerinden biri olarakta kaybolan mesaj sistemini oluşturması olarak lanse ediliyor. Mesaj gönderecek olan kişi, bir fotoğraf çekerek fotoğrafın üzerinde bazı düzenlemelerle (yazı ekleme, çizim yapma vb.) iletiyi alacak kişi veya kişileri seçiyor ve sohbete başlayabiliyor. Alınan mesajlarda aynı şekilde bir fotoğraf ve üzerinde bir düzenlemeyle gönderiliyor. Kaybolan mesaj sistemi ise gönderici maksimum 10 saniye olmak üzere gönderdiği mesajın görüntülenme süresini ayarlaması üzerine kurulu. Yapılan ayarla alıcı kişi mesajını o süreç içerisinde görebiliyor ve mesaj süre bittikten sonra tekrar görüntülenemiyor.

snapchat-teklif

Snapchat

Snapchat 20 Yıl Boyunca Gözlem Altına Alınacak

Bu özelliği kullanıcıya gönderilen mesajların takibinin yapılmadığı hissini veriyor fakat ortaya atılan iddialar bu mesajların depolandığını söylemekte. Bu iddia üzerine Amerikan Federal Ticaret Komisyonu harekete geçti. Komisyon yaptığı araştırma sonucunda Snapchat üzerinden gönderilen mesajların silinmediği iddiasını yalanladı. Fakat gönderilen mesajların farklı bir yolla kayıt altına alınabildiğini belirtti.

FTC yaptığı bu incelemeden sonra Sapchat uygulamasını oluşturan firmayı, kullanıcılarını kişisel verilerin miktarı konusunda kandırdığını belirtiyor. Bunun yanı sıra Snapchat kullanıcıların konum verilerini de herhangi bir izine sahip olmadan kayıt altına alıyor. Bütün bu iddialara maruz kalan Snapchat uygulamasından bu konularla ilgili an itibariyle herhangi bir açıklama gelmedi.

snapchat-mobil-uygulama

Snapchat Mobil

Öyle görünüyor ki Snapchat açıklama yapmak için bütün iddiaların bitmesini bekliyor. Bu süreç içerisinde bir iddia daha ortaya atıldı. Bu da Snapchat’in bütün kullanıcıların telefon numaralarını ve kullanıcı isimlerini anlaştığı şirketlere sızdırdığı yönünde. Bu kadar iddiadan sonra Snapchat artık bir açıklama yapmazsa iddiaların doğru olduğunu kabul etmiş olacak.

Son atılan iddia kullanıcıları zor duruma düşürebileceği ortada. Özel hayata saygısızlık suçuyla ithaf edilen Snapchat’e FTC tarafından yapılan ilk yaptırım ise kullanıcılarının gizlilik ve güvenlik önlemleri konusunda bir an önce belgelemesi yönünde. Bu yaptırımla şirket geniş bir güvenlik programı oluşturmak zorunda kalacak. Alınan karara göre 4,6 milyon kullanıcıya sahip olan Snapchat uygulaması FTC tarafından 20 yıl boyunca gözlem altına alınacak.

Yorumlar

  1. hazal 5 sene önce

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status