Snapchat’te 4.6 Milyon Kullanıcı Bilgisi Çalındı

Geçtiğimiz yılın sonlarında en çok konuşulan uygulamalardan bir tanesi olan Snapchat, şu aralar aldığı teklifler ile değil de 2014 yılının ilk hacker kurbanı olmasıyla konuşuluyor. Facebook ve Google tarafından milyar dolarlık teklifler alan fotoğraflı mesajlaşma uygulaması Snapchat’te 4.6 milyon kullanıcı bilgisi çalındı.

Yeni yıla hacker vakasıyla giren Snapchat büyük bir şok yaşadı. Bir süre güvenlik şirketlerinin bulduğu açığı dikkate almayan Snapchat aynı açığın kurbanı oldu. Açığı fark eden bilgisayar korsanları 4 milyon 609 bin 612 kullanıcı hesabına ait cep telefonu numarası ve kullanıcı adlarını ele geçirerek snapchatdb.info isminde açtıkları internet sitesinde paylaştılar.

Snapchat Hacklendi

Snapchat Hacklendi

Snapchatdb.info internet sitesinde yayınlanan 4.6 milyon Snapchat kullanıcısına ait cep telefonu numarası ve kullanıcı adları SQL veya CSV formatında paylaşıldı. Bu formatlar sayesinde bilgileri ellerine geçirenler kolaylıkla aradıkları kişiye daha çabuk ulaşmış oldu.

Snapchat yetkilileri yaşanan hack olayı hakkında herhangi bir açıklama yapmazken, snapchatdb.info sitesinin sunucuyla bağlantısı kesilmiş durumda. Kullanıcı bilgilerin çalınmasıyla akıllara gelen diğer bir hassasiyet ise aynı durumun fotoğraflar içinde olup olmayacağı kullanıcılar tarafından tartışılıyor.

Yorumlar

  1. Aykut 6 sene önce

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status