13.7 C
İstanbul
29/11/2023
Sunucu

Sunucu Odanızı Temiz Tutmak

Bilgisayar odanızın düzenli olarak temizlenmesi, veri merkezi ortamınızı korumanın inanılmaz derecede önemli bir parçasıdır. Ortamınızı işletim sistemlerinize zarar verebilecek ve personel için sağlık riskleri oluşturabilecek toz, kir ve diğer zararlı parçacıklardan arındırmak için düzenli olarak site temizlikleri planlamalısınız. Sunucu odanızda dolaşan toz ve diğer parçacıklar birikebilir ve başa çıkması zor ve hatta trajik çeşitli sorunlara neden olarak ekipmana büyük ölçüde müdahale edebilir. Bu tür sorunlar, medya hatalarını ve veri kaybını içerebilir.

Her zaman uyulması gereken iyi bir kural, üç ayda bir sertifikalı bir veri merkezi temizliği planlamaktır. Partikül sayınız ISO 14644-8 veya ISO 14644-9 tarafından belirlenen standartları aşarsa, daha sık bir temizlik planlamanız gerekebilir. Bu üç ayda bir (veya daha sık) temizlik programını takip ederek, onarım veya veri kurtarma maliyetlerini düşürürken sunucu odası ekipmanınızın performansını optimize edebileceksiniz. Bunu düşünür ve düzenli bir temizliğin maliyetini veri merkezinize yapılan genel finansal yatırımla karşılaştırırsanız, kesinlikle akıllı bir satın almadır.

Temizlik Hizmetini Nasıl Seçmelisiniz?

Henüz bir süpürge ve faraş kapmak için ayağa kalkmayın. Evde yapacağınız şey bu olsa da, veri merkezleri ev ortamınızdan çok farklıdır. Evet, hem evinizi hem de sunucu odanızı düzenli olarak temizlemelisiniz, ancak ortak olan tek şey bu. Tüm bir veri merkezini temizlemek, yaptıkları işte yüksek eğitim almış ve kritik ekipmanlarınızı güvenli bir şekilde temizlemeyi bilen profesyonellerin hizmetlerini ve uzmanlığını gerektiren çok hassas bir süreçtir.

Doğru temizlik hizmetini seçmenize yardımcı olacak bazı ipuçları:

* Firmanın referanslarını kontrol ettiğinizden emin olun ve özellikle hizmet kalitesini sorun. Özellikle sizinki gibi olanaklara sahip bir veya iki referans bulmalısınız. Seçebileceğiniz şirketin bilgisayar odanızdaki ekipman türüyle nasıl başa çıkacağını bildiğinden emin olun.

* Temizlik işlemi sırasında oluşabilecek hasarlar için firma sigortalanmalıdır. Temizlik sırasında bir kaza olursa, korunacağınızdan emin olmak istersiniz.

* Temizlik ekibinin deneyim ve eğitimini değerlendirin ve kimlik bilgilerini görmek isteyin. Eğitim almaları ve sertifikalandırmaları gereken belirli standartlar vardır.

* Temizleme yöntemlerini gözden geçirin. HEPA filtrasyon vakumları kullandıklarından ve tüm kimyasallarının elektronik sistemler ve diğer donanımlarla kullanım için güvenli olduğundan emin olmanız gerekir.

* Beklentilerinizi önceden söyleyin ve temizlik için parametreler belirleyin. Ekipmanı kim taşıyacak? Servis alt katta veya sunucu raflarının üstünde temizlik içeriyor mu? Belki de sunucu odanızın belirli verilere duyarlı alanları vardır. Bu alanlar yasak olacak mı? Temizlik hizmetlerine başka neler dahildir veya dahil değildir?

* İhtiyaçlarınıza göre temizlik yapabilecek bir şirket aramak isteyeceksiniz. Belki de düzenli temizliklerinize ek olarak, son dakika acil durumlarında hazır olacaklar mı?

Yeni Yazılar

Offshore Dedicated Sunucu Barındırma – Neden Anonim Dedicated Sunucularda Barındırma Düşünmelisiniz?

admin

En İyi Kodlama Sunucusu Nasıl Seçilir

admin

IBM Information Server 8.X (DataStage): Paralel Transformatör Aşaması Özellikleri

admin

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Devamı