Symantec’ten Yeni Casus Yazılım Uyarısı

Uluslararası yazılım şirketi Symantec’ten yeni casus yazılım uyarısı yapıldı. Güvenlik ve bilgi yönetimi alanlarında müşterilerinin güvenini kazanan şirket, yeni bir casus yazılım tespit ettiğini ve bu yazılımın arkasında ise bir devletin olduğunu iddia ediyor. Regin adı verilen casus yazılımın ortaya yeni çıkmasına rağmen altı yılı aşkındır yazılımın küresel çapta belirli hedeflere yönelik olarak kullanıldığı tahmin ediliyor.

Symantec

Symantec

Diğer kötü amaçlı yazılımlara nazaran Regin’in bir casusluk yazılımı olduğunu belirten güvenlik uzmanları, yazılım bulaştığı bilgisayardan görüntü, şifre ve silinmiş dosya gibi önemli dosyalara ulaşabildiği belirtiyor. Symantec‘in yeni tespit ettiği casus yazılımın ortaya çıktığı ülkeler ise Rusya, Suudi Arabistan, Meksika, İrlanda ve Hindistan olduğu belirtildi. Ayrıca şirketin yaptığı açıklamaya göre Regin’in bugüne kadar görülen casus yazılımlardan daha etkili olduğunun ve böyle bir yazılımın arkasında hacker veya siber örgütlerin bulunma ihtimalinin az olduğunu ve böylesine bir yazılımın devlet desteği ile geliştirilebileceğini düşündüklerini belirttiler.

Regin isimli casus yazılımın hedef noktaları ise devlet kurumları, şirketler ve bireyler olduğunu belirten uzmanlar, bu yazılım karşısında devletlere dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunuyor.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status