Bilgi Teknolojileri Bilgisayar

Tek Komutla Programsız Driver Yedeklemesi Nasıl Yapılır?

Murat UZUN

Driver, Türkçe karşılığı ile sürücüler sisteminizdeki donanımlarımızın en verimli bir şekilde çalışabilmesi adına gerekli olan yazılımlardır. Olası bir formatlama (işlemin sisteminni yeniden yüklenmesi) sonucu sorunsuz çalışan eski driverlara yeniden sahip olmak ve bunları bir çırpıda yüklemek pek çok kullanıcının arzusu olmuştur. Bu yazımızda herhangi bir ilave yazılıma ihtiyaç duymadan sistemimizde yüklü olan tüm sürücü yazılımlarımızı dakikalar içinde nasıl yedekleyebileceğimizi tarif edeceğiz.

Programsız Driver (Sürücü) Yedekleme Nasıl Yapılır?

1. Başlat ikonuna tıklayıp, klavyemizden CMD ifadesini yazdıktan sonra Komut İstemi uygulamasını göreceğiz. Sağ tık yapıp “Yönetici olarak çalıştır” diyoruz.

2. Sihirli komutumuzu girelim.

dism /online /export-driver /destination:C:Yedekler komutunu yapıştırarak enterlıyoruz. Komut satırının son kısmında yer alan C:Yedekler kısmını kendinize göre değişebilirsiniz.

Yedeklerimiz yazmış olduğumuz konumda oluşturulmuş olacaktır.

Yedeklenen Driverlar Nasıl Yüklenir?

Normalde driverlarımızı bir setup.exe uygulaması ile yükleriz. Fakat gördüğünüz üzere onlarca klasörden oluşan driver kütüphanemizde çalıştırılabilecek herhangi bir .exe dosyası bulunmuyor. Bu yöntemle elde ettiğimiz driverların farklı bir yüklenme metodu var. Nasıl olduğunu göstermeye çalışalım.

Başlat ikonuna basıp klavyemizden “aygıt yöneticisi” ifadesini girerek aygıt yöneticisini çalıştırıyoruz.

Driver yüklemek istediğiniz aygıta sağ tık yaparak “Sürücü Yazılımını Güncelle” ifadesini tıklayalım. Açılan ekranda “Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara” ifadesini tıklayın.

Driverları nerede arayacağını soracak sistemimiz bize. Yedek aldığımız klasörü seçerek devam ediyoruz.

İşlem bu kadar! Zahmetsizce almış olduğumuz driverlarımızı yine zahmetsizce yüklemiş olduk.

İlgili Yazılar

Tenda V300 Modem Port Açma

admin

Huawei AP5030DN Web Arayüzü Ayarları 1

admin

Dailymotion Türkiye’ye temsilci atadı

admin

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamı

Gizlilik ve Çerezler Politikası