Genel

Termal Görüntüleme ile Gece Görüşü Arasındaki Fark Nedir?

Gözlerimiz yansıyan ışığı görür. Gün ışığı kameraları, gece görüş cihazları ve insan gözünün tümü aynı temel prensipte çalışır. Görünür ışık enerjisi bir şeye çarpar ve ondan seker, ardından bir dedektör onu alır ve bir görüntüye dönüştürür.

İster göz küresi ister kamerada olsun, bu dedektörler yeterli ışık almalıdır, aksi takdirde görüntü oluşturamazlar. Geceleri hiçbir şeyi yansıtacak güneş ışığı yoktur, bu nedenle yıldız ışığı, ay ışığı ve yapay ışıkların sağladığı ışıkla sınırlıdırlar. Yeterli değilse, görmenize yardımcı olmak için fazla bir şey yapmazlar.

Termal Görüntüleme Kameraları

Termal görüntüleyiciler tamamen farklıdır. Aslında onlara “kamera” diyoruz ama onlar aslında sensörlerdir. Nasıl çalıştıklarını anlamak için yapmanız gereken ilk şey, kameraların nasıl çalıştığı hakkında bildiğinizi sandığınız her şeyi unutmanızdır.

FLIR’ler, görünür ışıktan değil, ısıdan fotoğraf çeker. Isı ( kızılötesi veya  termal enerji olarak da adlandırılır  ) ve ışık elektromanyetik spektrumun parçalarıdır, ancak görünür ışığı algılayabilen bir kamera termal enerjiyi görmez ve bunun tersi de geçerlidir. Termal kameralar sadece ısıdan fazlasını algılar;  0,01°C kadar küçük ısı farklarını algılarlar  ve bunları gri tonlarında veya farklı renklerde görüntülerler. Bu, anlaşılması zor bir fikir olabilir, bu yüzden bunu açıklamak için biraz zaman harcayacağız.

Günlük hayatımızda karşılaştığımız her şey termal enerji yayar. Bir şey ne kadar sıcaksa, o kadar fazla termal enerji yayar. Yayılan bu termal enerjiye “ısı imzası” denir. Yan yana iki nesnenin ısı imzaları çok az farklı olduğunda, aydınlatma koşullarından bağımsız olarak bir FLIR’de oldukça net görünürler.

Termal enerji, o sırada ne görüntülediğinize bağlı olarak çeşitli kaynaklardan gelir. Bazı şeyler  örneğin sıcakkanlı hayvanlar (insanlar dahil!), motorlar ve makineler , biyolojik veya mekanik olarak kendi ısılarını yaratırlar. Diğer şeyler kara, kayalar, şamandıralar, bitki örtüsü  gün boyunca güneşten gelen ısıyı emer ve gece boyunca yayar.

Farklı malzemeler termal enerjiyi farklı oranlarda emdiği ve yaydığı için, tek bir sıcaklık olarak düşündüğümüz bir alan aslında çok farklı sıcaklıkların bir mozaiğidir. Bu nedenle günlerdir suda kalan bir kütük sudan farklı bir sıcaklıkta görünür ve bu nedenle termal kamera tarafından görülebilir. FLIR’ler bu sıcaklık farklılıklarını algılar ve bunları görüntü ayrıntılarına dönüştürür.

Bütün bunlar oldukça karmaşık görünse de, gerçek şu ki, modern termal kameraların kullanımı son derece kolaydır. Görüntüleri net ve anlaşılması kolaydır, eğitim veya yorum gerektirmez. TV izleyebiliyorsanız, bir FLIR termal kamera kullanabilirsiniz.

Gece Görüş Cihazları

Filmlerde ve TV’de gördüğümüz bu yeşilimsi görüntüler, gece görüş gözlüklerinden (NVG’ler) veya aynı temel teknolojileri kullanan diğer cihazlardan geliyor. NVG’ler az miktarda görünür ışık alır, büyük ölçüde büyütür ve bunu bir ekrana yansıtır.

NVG teknolojisinden üretilen kameralar, çıplak gözle aynı sınırlamalara sahiptir , yeterli görünür ışık yoksa, iyi göremezler. Yansıyan ışığa dayanan herhangi bir şeyin görüntüleme performansı, yansıtılan ışığın miktarı ve gücü ile sınırlıdır.

NVG ve diğer düşük ışıklı kameralar, verimli çalışamayacakları kadar fazla ışığın olduğu, ancak çıplak gözle görmeniz için yeterli ışığın olmadığı alacakaranlık saatlerinde pek kullanışlı değildir. Termal kameralar görünür ışıktan etkilenmezler, bu nedenle batan güneşe baktığınızda bile size net görüntüler verebilirler. Aslında, bir FLIR’e bir spot ışığı yöneltebilir ve yine de mükemmel bir resim elde edebilirsiniz.

Tüm bu görünür ışık kameraları , gün ışığı kameraları, NVG kameraları yansıyan ışık enerjisini algılayarak çalışır. Ancak aldıkları yansıyan ışığın miktarı, bu kameralarla görüp göremeyeceğinizi belirleyen tek faktör değildir, görüntü kontrastı da önemlidir.

Çevresine kıyasla çok kontrastlı bir şeye bakıyorsanız, onu görünür ışıklı bir kamerayla görme şansınız daha yüksek olur. İyi bir kontrasta sahip değilse, güneş ne ​​kadar parlak olursa olsun onu iyi göremezsiniz. Karanlık bir arka plana karşı görülen beyaz bir nesnenin çok fazla kontrastı vardır. Ancak daha koyu bir nesneyi bu kameralar için karanlık bir arka planda görmek zor olacaktır. Buna zayıf kontrasta sahip olmak denir. Geceleri, görünür ışığın olmaması görüntü kontrastını doğal olarak azalttığında, görünür ışık kamera performansı daha da fazla zarar görür.

Termal görüntüleyicilerde bu eksikliklerin hiçbiri yoktur. Normal günlük hayatta gördüğünüz her şeyin bir ısı imzası vardır. Bu nedenle, bir termal kamera ile geceleri bir şeyi görme şansınız, görünür ışıklı kamera, hatta gece görüş kamerası ile olduğundan çok daha fazladır.Gece görüş cihazları, gün ışığı ve düşük ışıklı TV kameralarının sahip olduğu aynı dezavantajlara sahiptir , kullanılabilir görüntüler oluşturmak için yeterli ışığa ve yeterli kontrasta ihtiyaçları vardır. Termal kameralar ise kendi kontrastını yaratırken gündüz ve geceyi net bir şekilde görür. Şüphesiz, termal kameralar en iyi 24 saat görüntüleme seçeneğidir.

Ahmet CEYLAN

About Author

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Genel

Blog | Nedir Bu Black Friday?

Bu yıl 24 Kasım 2017 Öğretmenler gününe denk gelen dünyada alışveriş çılgınlığına dönen bu günde Türkiye’de son birkaç yılda yerini
Genel

Nasıl Blogger Olunur?

Nasıl blog başlatabilirim, Blog Sitesi Nasıl Oluşturulur, çok alakalı bir sorudur ve bu gönderi, cevabı gösterir ve nasıl Blog oluşturulacağına