Güvenlik kamerası

Termal Kamera Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Dedektör Çözünürlüğü

Termal kamera seçiminde en önemli husus seçilecek dedektörlerin gerçek çözünürlüğüdür. Dedektör çözünürlüğünün yüksek olması kameranın menzilini artırmakla beraber daha iyi görüntü elde edilmesini sağlamaktadır. Bu sayede daha uzun mesafelerden teşhis ve sınıflandırma yapılabilmektedir. Örnek vermek gerekir ise 1280×720 çözünürlüklü bir kamera 640×480 çözünürlüklü kameraya göre 2 kat daha fazla menzile sahip olur.

2. Lens Boyutu

Termal kamerada lens boyutu menzile etki eden önemli bir husustur. Lens ne kadar büyük olursa menzil o kadar artar. Ancak lensin büyümesi görüş açısının daralmasına neden olur. Yani 13mm lens ile 24 derecelik bir alan görülebilirken, 35mm ile 12 derecelik bir alan görülebilir. Dar açının avantajı hedefin teşhis edilmesini kolaylaştırması iken dezavantajı dar bir alanın görülmesi nedeniyle durumsal farkındalığı azaltmasıdır. Bu nedenle optik yaklaştırma özelliği olan kameralar dezavantajları avantaja çevirmekte hem çevre gözetlemesi yapılabilmekte hem de hedefin teşhis edilmesini sağlamaktadır.

3. Dedektör Piksel Aralığı

Dedektörlerdeki piksel aralığı oluşan görüntünün kalitesi için çok önemlidir. Ne kadar geniş ise görüntüde ki bulanıklık artacaktır. Bu nedenle görüntü kalitesi düşecek ve hedeflerin tespit edilebilmesi zorlaşacaktır. Piksel aralığının 17μm’den daha az olması iyi bir sonuç sağlayacaktır.

4. Isıl Hassasiyet

Isıl hassasiyet dedektörün iki nokta arasında ölçebildiği sıcaklık farkına denir. Örnek vermek gerekirse 0.2 derece ısıl hassasiyeti olan bir dedektör 35 derece olan bir nokta ile 35.2 derece olan bir noktayı tek bir nokta gibi gösterecektir. Bu nedenle ısıl hassasiyet ne kadar küçük ise hedef ayrımı o kadar doğru yapılabilecektir. Bu da kameranın menziline etki edecek ve daha düzgün bir görüntünün oluşmasını sağlayacaktır. Soğutmasız termal kameralarda 35 mK’den düşük, soğutmalı termal kameralarda 25mK’dan düşük olması gereklidir.

5. Ekran Formatı

Termal kameranın desteklediği ekran formatı durumsal farkındalığın arttırılması için önemlidir. 640×480 dedektörler 4:3 formatını desteklemekte, bu nedenle çoğu ekranda kenarlarda siyah bantlar kalmaktadır. Bunu engellemek için bazı kameralar genişletme işlemi yapmakta, bu da görüntüde kayıplara neden olmaktadır. 16:9 formatında daha geniş bir alanı gösterebilmektedir.

6. Türbülans Filtresi

Termal kameralar çevresel sıcaklıktan dolayı oluşan buharlaşmadan etkilenmekte bu da görüntünün bulanıklaşmasına ve bazı hedeflerin tespit edilmesine engel olmaktadır. Özellikle kum, asfalt gibi alanların üzerinde türbülans çok olmaktadır. Kameranın bu türbülansı azaltacak filitrelere sahip olması hedef tespitinde önemli bir husustur.

7. Dedektör Ömrü

Termal kameraların en önemli parçası dedektörleridir. Özellikle soğutmalı tip dedektörlerde soğutma sisteminin belirli çalışma saatlerinde bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakımlar en çok maliyet oluşturan kısımlardır. Bazı durumlarda kameranın 1/4’üne yakın maliyetler çıkmaktadır. Bu nedenle bakım süresi ne kadar uzun ise kameranın uzun dönem idame maliyeti azalmaktadır. Satın alma maliyeti hesaplanırken bu konuya mutlaka dikkat edilmeli bakım süresi 10.000 saatten uzun dedektörler seçilmelidir. Seçim kriterlerine mutlaka bu değerlendirme maddesi olarak eklenmelidir. 25.000 saate kadar bakım gerektirmeyen kameralarda mevcuttur.

8. Dedektör Malzemesi

Dedektörün malzemesi hassasiyet ve tepkime hızı açısından önemli olup çevresel gürültüden etkilenmesine neden olmaktadır. Özellikle soğutmalı kameralarda İndium Antimonide (InSb) dedektörler daha iyi sonuç vermektedir.

Ahmet CEYLAN

About Author

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Güvenlik kamerası

Akıllı Kumanda Nasıl Sıfırlanır?

Günümüzde pek çok elektronik cihazın çalıştırılmasında kullanılan akıllı kumanda nasıl sıfırlanır? Konusu merak edilmektedir. Son teknolojinin ürünü olarak uydu alıcısı
Güvenlik kamerası

12v Dc Adaptör Nedir?

Elektronik cihazlarla iç içe olan birçok kimsenin aklında 12v dc adaptör nedir? Sorusu yer alıyor. Adaptörler elektrikle çalışan hemen her