Tetris 30 Yaşını Kutluyor

Bundan otuz yıl önce bilgisayar ve oyun konsolların aramızda zor gördüğümüz yıllarda tanıştığımız bugünün efsanevi oyunu olarak adlandırılan Tetris 30 yaşını kutluyor.

Tetris, oyun dünyasındaki yerini ilk olarak 6 Haziran 1984 tarihinde yer aldı. Haziran 1985 yılında ise Rus bilgisayar mühendisi Aleksey Pajitnov tarafından tekrar tasarlandı. O dönemin oyun aletleri Atari ve Commodore 64 gibi konsollarda yaygınlaşan ve el konsollarının da vazgeçilmezi olan Tetris, dünden bugüne kadar halen adından söz ettirmeye devam ediyor.

Aleksey Pajitnov

Aleksey Pajitnov

Özellikle 1990 yıllarında fenomen haline gelen Tetris, tüm zamanların en çok oynanan 6. oyunu olarak rekorlar kitabındaki yerini alıyor. Oyunun yapımcısı ve The Tetris Company’nin başkanlarından Aleksey Pajitnov, oyunun bugüne kadar konuşulmasından duyduğu memnuniyet şu sözlerinde saklı.

Tetris’in kendisine öz bir bağımlılık yaptığını ve her hafta oynamakta olduğunu belirten Pajitnov, oyunun bu kadar başarılı olacağını hayal bile etmediğini söylüyor. Ayrıca bugüne kadar 425 milyon kez indirildiğini belirten Pajitnov, günümüzde yer alan en yeni cihaz ve platformda mutlaka Tetris’in olacağını belirtiyor.

Tetris 30

Tetris 30’uncu Yılı

Ayrıca günümüzde iOS ve Android cihazlarda yer alan Tetris Blitz oyunu 30’uncu yıl şerefine güncelleme alarak Retro Blitz adında bir içerik eklendiğini Electronic Arts tarafından açıklandı. Bunun yanı sıra sosyal ağ platformu Facebook’ta Tetris Battle oyununu güncellemeyi unutmadı.

Bundan otuz yıl önce oyun dünyasına giren Tetris, halen gelecek nesiller için var olmaya devam ettiğini görüyoruz.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status