Dua

Tövbe namazı nasıl kılınır? Tövbe namazı kılınışı

Nafile namazlar arasında yer alan tövbe namazı, Allah’tan bağışlanmak için dualar edebileceğimiz özel bir ibadettir. Günah işledikten hemen sonra, peşinden bolca istiğfar çekerek nafile namaz olarak tövbe namazını kılabiliriz. Günahlardan arınmak için Kuran-ı Kerim ve hadis-i şeriflere uygun bir yaşam sürmeye özen gösterebiliriz. Geçmişi geride bırakıp şimdiye odaklanmak için en önemli fırsatlardan biri de tövbe namazıdır.

Bazen nefsimizden kaynaklanan bilinçli, bazen de bilinçsiz olarak işlediğimiz günahlardan sonra yapmamız gereken ilk şey samimi bir tövbedir. Günahların arttığı bu ahir zamanlarda, büyük ya da küçük herkes günah işleyebilir. Bu konuda Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyurmuştur: “İnsanoğlunun her biri hatakârdır. Ancak hatakârların en hayırlısı tövbekâr olanlarıdır.” (Tirmizi).

Rabbimizin merhameti büyük olabilir, ancak şeytanın bu merhameti kullanarak bizi kandırmasına izin vermemeliyiz. Günah işlediğimiz an, O’na yönelmeli ve günahlarımızdan arınmak için bolca istiğfar etmeliyiz.

TÖVBE İÇİN EDİLECEK DUALAR İÇİN TIKLAYINIZ

NEDEN TÖVBE ETMELİYİZ? ALLAH KİMLERİN TÖVBESİNİ KABUL EDER?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) bir gün müezzini Bilal’i yanına çağırır ve ona: “Bilâl! Hangi ameli yaparak benden önce cennete girdin? Dün gece cennette, senin ayakkabılarının tıkırtısını önümde duydum” diye sordu. Bilâl (ra) de:- Yâ Rasûlallâh! Ne zaman bir günah işlesem arkasından hemen kalkıp iki rek’at namaz kılarım, abdestim bozulduğunda da vakit geçirmeden hemen abdest alırım. (Her abdest aldığımda da Allâh’ın üzerimde iki rek’ât namaz hakkı olduğunu düşünürüm ve kılarım) dedi. Bunun üzerine Rasûl-i Ekrem (SAV)- İşte bunun sayesinde” buyurdular. (İbn Huzeyme) Bizlerde eğer gaflete düşüp bir hata işlersek hemen tövbe etmeliyiz. Allah (c.c) kullarını çok sever, ve bizleri affetmek için önümüze fırsatlar sunuyor.

Allah (c.c), özel günler, aylar ve gecelerde kullarının dua için açtığı ellerini geri çevirmez ve mutlaka karşılık verir. Bu karşılık, dünyada, ahirette veya günahların affı olarak gerçekleşebilir. Dua edilmediği takdirde hiçbir önemin olmadığını belirten ayet-i kerimelerde, Allah, kul hakkı dışında kendisine şirk koşanları kesinlikle affetmeyeceğini bildirir. Ancak günahların ve yanlış davranışların bir daha tekrarlanmaması şartıyla affedilebileceği konusunda da işaretler bulunmaktadır.

Peygamber Efendimiz (SAV), Allah’ın en sevgilisi olmasına rağmen peygamberliğine güvenmeyip günde 70 defa istiğfar etmiştir. Bu da gösteriyor ki bizlerin de (en az) 70 defa tevbe istiğfar etmemiz önemlidir.

TÖVBE İLE İLGİLİ HADİS VE AYETLER! EN GÜZEL NASIL TÖVBE EDİLİR?

görüntü

Tövbe ile ilgili ayet ve hadisler! Tövbe nasıl edilir? Tövbe namazı

Tövbe namazı nasıl kılınır? Tövbe namazı kılınışı

Şeytan bu dünyada bizle oynamaya ve ahirette Allah (c.c)’ın güzel nimetlerinden Müslümanları alıkoymaya yemin etmiştir. Sadece Allah (c.c)’a gönülden bağlı kulların ayağını kaydıramayacak olan şeytan vesveleriyle insanların bazen yanlışlıklara sürüklüyor. Öyle ki ayet-i kerimede, “Şeytan seni bir kötülüğe sevketme girişiminde bulunursa, hemen Allah’a sığın.” (Fussilet (41), 36).Rabbimiz (c.c) bir günah işleyip onun için tövbe edersek ve bu hatayı bir daha hiç işlememeye çalışırsak Müslümanları affedeceğini buyuruyor. “Onlar (müttakî mü’minler), bir kötülük yaptıklarında ya da kendilerine zulmettiklerinde, Allah’ı hatırlayıp günahlarından dolayı hemen tevbe-istiğfar ederler. Zaten günahları Allah’tan başka kim bağışlayabilir ki! Bir de onlar, işledikleri kötülüklerde bile bile ısrar etmezler.” (Âl-i İmrân 3/135)”

Tövbe etmenin elbette yolları var. Resul-i Ekrem (SAV) bize tövbe etmenin de en güzel yolunu öğretmiştir. Yaptığımız hatadan pişman olursak hemen tövbe etmemiz gerektiğini söylemiştir. Bunun en güzel yolunun namaz kılarak olduğunu belirten Efendimiz (SAV), “Bir kul herhangi bir günah işlediğinde, kalkar, güzelce abdest alıp iki rekât namaz kılar ve Allah’a istiğfar ederse, Cenâb-ı Hak muhakkak o kulunu mağfiret eder.” buyurur.” (Tirmizi)

TÖVBE NAMAZI NASIL KILINIR? TÖVBE NAMAZI KAÇ REKAT?

görüntü

Tövbe namazı nasıl kılınır?

Niyet edilir:  ”Niyet ettim Allah’ın senin rızan içi iki rekat Tövbe namazı kılmaya” denir.

1. REKAT:

 • Allahuekber deyip İftitah tekbiri alırız
 • Sübhaneke okuruz
 • Euzu Besmele çekip Fatiha-ı Şerif okuruz
 • Zammı sure okuruz
 • Allahuekber deyip Rüku’a eğiliriz
 • Üç defa Sübhane rabbiyel azim dedikten sonra
 • Semiallahu Limen Hamide deyip doğruluruz
 • Ayağa kalkınca Rabbena ve lekel hamd deriz
 • Allahuekber ekber deyip secdeye eğiliriz
 • Üç defa sübhane rabbiyel ala dedikten sonra Allahuekber deyip otururuz
 • Bir kere daha Allahuekber deyip tekrar secdeye gideriz
 • Allahuekber deyip ayağa kalkarız

2. REKAT

 • Fatiha okuruz
 • Zammı sure okruz
 • Allahuekber deyip rüküya eğiliriz
 • Sonra doğrulu secdeye eğiliriz
 • İki defa secde yaptıktan sonra otururuz
 • Ettehiyyatu. Salli- Barik dualarını, Rabbena dualarını okuruz
 • Önce sağ sonra sol omzumuza dönerek Esselamu Aleyküm ve Rahmetullah deriz.
 • Allah (c.c) merhameti çok büyüktür. Bizde O (c.c)’un yolundan vazgeçmedikçe, bize olan sevgi ve hoşgörüsünden ümidi kesmedikçe ve günahımızda ısrar etmedikçe umarız ki Rabbimiz (c.c) bizleri affeder. Son nefesimizi verene kadar O (c.c)’un affına sığınalım ve Rabbimiz (c.c) yolundan ayrılmayalım.

Ahmet CEYLAN

About Author

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Dua

Salavat-ı Kübra duasının faziletleri ve Arapça okunuşu! Büyük Salavat-ı Kübra’nın sırları

‘Gökyüzü salavatı’ olarak da geçen büyük salavat duası olan Salavat-ı Kübra duası, pek faziletli ve üstün salavatlar arasında en önemlileri
Dua

Kaza Namazı Takibi – Excel

Excel ile kaza ve normal vakit namazlarını takip edebileceğiniz bir dosya. 2000 – 2020 arası yılları kapsayan excel dosyasında makro