Trustwave’in Keylogger Analizi

Bilgisayar korsanlarının kullandığı en basit yöntemlerden keylogger ile 2 milyona yakın sosyal ağ hesabı ve e-posta hesaplarının şifreleri ele geçirildiği, bilişim güvenlik şirketi Trustwave tarafından iddia edildi.

donanimsal-keylogger

Donanımsal Keylogger

Keylogger nedir?

İşin garip noktası keylogger dediğimiz ufak bir yazılım fakat ufak olduğu kadar başa bela bir tuş kaydedicidir. Keylogger birden fazla yöntemle bilgisayarınıza erişim sağlayabilir. Bunlara örnek verirsek öncelikle internetten indirdiğiniz herhangi bir dosya veya klasör içerisinde olması. Ya da kullanmakta olduğunuz USB bellek içerisinde yer alması veya kurmuş olacağınız program içerisinde yer almasının ardından, bilgisayarınız üzerinde yapmış olduğunuz tüm klavyeli işlemlerin keylogger sayesinde kayıt altına alınmasına denir.

Keylogger’dan nasıl korunur?

Keylogger yazılımdan korunmak için birden çok kaynak olduğu için sizlere sadece güvenliğinden şüphe duyduğunuz hiçbir şeyi bilgisayarınızda denemeniz ve sisteminizde güncel bir virüs programı kullanmanız. Kendinizden daha emin olmak istiyorsanız sizin için riskli olan hesaplarınız için ekran klavyesi kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü donanımsal ve yazılımsal keylogger mevcuttur.

Bilgisayarınızda yazılımsal bir keylogger varsa bundan kurtulma yolu da vardır. Ama bunların en kalıcı yöntemi sisteminizin baştan aşağıya temizlenip format atılması geçerli bir çözümdür. Eğer sisteminizde donanımsal dediğimiz keylogger bu da donanım üzerinde gelen bir yazılımdır. Genellikle UBS biçimli olup bilgisayarınızın klavye portuna takılı olur. Eğer böyle bir şey bilgisayarınız da varsa emin olun o bilgisayar sizin değildir 😉

Trustwave’in Keylogger analizi

Makalemizin ilham kaynağı Trustwave tarafından yapılan keylogger açıklamasıydı. Trustwave’in keylogger hakkında yaptığı analizler ise gerçekten insanı kuşkulandırıyor. İşte analiz sonuçları; 318.000 Facebook hesabı, 70,000 Google ile ilgili hesap, 60,000 Yahoo hesabı ve 22.000 Twitter hesabı olmak üzere yaklaşık 2 milyona yakın keylogger ile ele geçirildiğini belirtiyor.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status