Unutulma Kararı Hakkında Google ilk Açıklamayı Yaptı

Avrupa Birliği Adalet Divanı kısa bir süre önce verdiği bir karar ile internet hayatına giren Unutulma kararı hakkında Google ilk açıklamayı yaptı.

Unutulma Hakkı ile ilgili açıklama;

Avrupa Adalet Divanı’nın yakın zaman önce aldığı karar çerçevesinde Avrupalı kullanıcıların arama motorumuzda yer alan sonuçların kaldırılmasını talep edebilmelerine yönelik bir web formu hazırladık. Mahkemenin söz konusu kararı, Google’ı bir bireyin unutulma hakkı ile kamuoyunun öğrenme hakkı konusunda verilmesi zor kararlarla karşı karşıya bırakmaktadır.

Mevcut süreçte, bu konuların ayrıntılı şekilde ele alınması için uzmanlardan oluşan bir danışma kurulu oluşturuyoruz. Bunun yanı sıra, söz konusu kararın doğru şekilde değerlendirilip hayata geçirilmesi için, veri koruması konusunda faaliyet gösteren yetkililerle de birlikte çalışacağız.

Google Unutulma

Google Unutulma

12.000 binden fazla veri kaldırma isteği var

Avrupa Adalet Divanı tarafından alınan karar doğrultusunda Google arama içerisindeki kullanıcıya ait bilgilerin kaldırılmasının önün açılmasıyla birlikte Google’ın faaliyete soktuğu Avrupa Veri Koruma yasasına göre arama kaldırma isteği forumu ilk 48 saat içerisinde 12.000 istek aldığı belirtildi.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status