Vimeo.com Mahkeme Kararıyla Kapatıldı

Jake Lodwick ve Zach Klein tarafından Amerika’da kurulan popüler video paylaşım platformu Vimeo’nun Türkiye’de mahkeme kararıyla erişime engellendi. 2004 yılında kurulan popüler video paylaşım sitesi şuan dünyanın en çok ziyaret edilen 100 site arasında yer alan Vimeo.com mahkeme kararıyla kapatıldı.

Vimeo Erisime Engellendi

Vimeo Erişime Engellendi

Vimeo’ya erişim yapmaya çalışan kullanıcılara “Ulaşmaya çalıştığınız internet sitesi İstanbul 10. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 08.01.2014 tarihli 2014/23 D. İş ve / sayılı kararı ile erişime engellenmiştir.” mesajı çıkıyor.

DNS ayarları ve VPN gibi cihazlar ile erişim sağlanırken ilerleyen saatlerde Vimeo’nun Türkiye’de erişime kapandığını fark eden yetkililer bu durumu aşmak için siteyi https:// olarak yönlendirme yaptılar. Fakat bu yönlendirmede fazla uzun sürmedi an itibariyle https:// ile başlayan siteyede erişim sağlanamıyor.

Mahkeme kararını görmek için http://vimeo.com/ olarak giriş yaparsanız kapanma gerekçesini görebilirsiniz. Eğer Vimeo olarak yazıp girerseniz direk https://vimeo.com/ olarak yönlendirilmiş siteye erişim yapmaya çalışıyor. Fakat buda uzun bekleyişin ardından “Bu web sayfası kullanılamıyor” hatası veriyor.

Diğer bir video paylaşım sitelerinden Dailymotion’a da erişime engellenmişti. Fakat bu erişim kısa bir süre içerisinde kalkmıştı. Bakalım popüler video paylaşım sitesi Vimeo tekrar Türkiye’de erişime ne zaman açılacak.

Güncelleme: 12.01.2014 Tarihi itibariyle https://vimeo.com/ olarak erişime açılmıştır.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status