Vimeo Telif Hakkı Sistemini Duyurdu

İnternet üzerinde müzik, klip, film ve video izlemenin popüler olduğu şu dönemlerde video paylaşım siteleri aldıkları telif hakkı kararlarına gün geçtikçe sıcak bakmaya başlıyor. Vimeo telif hakkı sistemini duyurdu. Bu aşamada öncü olarak YouTube’un kullandığı Content ID benzeri telif hakkı sistemine benzeyen Copyright Match adlı telif hakkı sistemini Vimeo kullanıma sundu.

YouTube’un en büyük rakibi olan Vimeo’da da artık videolar Copyright Match adlı telif hakkı sistemiyle korunacak. Bu durum kullanıcılar için pek hoşnut olmamış olsa da Vimeo yaptığı açıklamada, sitenin TV kayıtları ya da filmlerle ilgili paylaşımların görüleceği bir yer olmadığının, platformun orijinal paylaşımlara açık olduğunu belirtiyor.

Vimeo Copyright Match

Vimeo Copyright Match

Copyright Match isimli telif hakkı sistemi, videolar içerisindeki sesleri tarayarak karşılaştırma yapıyor. Karşılaştırma sonucunda bir ya da daha fazla bir içerikle uyum sağlandığı takdirde kullanıcı bilgilendiriliyor ve video için gerekli izinleri almalarını istiyor.

YouTube’a video yükleme aşamasında telif hakkı sistemi ile ilgili dert çeken kullanıcılar için devreye Vimeo giriyordu. Vimoe’da telif hakkı sistemini duyurmasının ardından, bakalım Copyright Match isimli telif hakkı sistemi kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacak.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status