Vine ve Instagram Arasındaki Farklar

Sosyal ağların iki video paylaşım sevisi Vine ve Instagram arasındaki farklar. Instagram ile yollarını ayıran Twitter ayrılığın ardından kendi geliştirdiği video paylaşım servisi Vine’ı duyurmuştu. Vıne duyurulmasıyla ilk gelen özelliğin 6 saniyelik videolar oynayabilmesiydi. Bu özellik bir süreliğine Vine rakibinden öne atmaya çalışabilse de pek uzun sürmedi. Sosyal ağların fotoğraf paylaşım servisi olan Instagram, Facebook’a satılmasıyla aldığı güçle beraber, rekabete girdiği Vine’ı 15 saniyelik video paylaşım özelliği ile vurdu.

Vine ve Instagram Arasındaki Çekişme

Vine ve Instagram Arasındaki Çekişme

Instagram bu atakla Vine’ı yavaşlatmaya başarabilmiş olsa da Vine ile rekabet etmeye devam edeceği belli. Çünkü iki servisinde arkasında iki sosyal ağ devi olması bu yarışın sona bulmayacağını belirtiyor. Şimdi sizlere iki devin alt katmanlarındaki farkları açıklayalım.

Vine ve Instagram Arasındaki Farklar

Video Uzunluğu: Bu özelliği ilk olarak Vine 6 saniye olarak duyurmuştu. Instagram ise bu durum karşısında 15 saniyelik video kaydetme imkanı sunuyor. Vine ilk olarak kendi tanıttığı özellik karşında 9 saniye geride kalıyor.

Filtre: Vine rakibine karşı şuana denk filtre imkanı sunmuyor. Instagram ise kullanıcılarına 13 filtre özelliği sunuyor. Instagram bu özelliği ile rakibini eziyor.

Video Ekleme, Düzenleme: Her iki platformda birden fazla video ekleme imkanı sağlıyor. Instagram üzerinde son yüklenen video silinirken, Vine üzerinde ise son videoyu silme işlemi yok. Bu özellikle ile Instagram rakibinden kullanışlı.

Ön Kamera: Her iki servis için kullanılabilir durumda.

Ön Atama: Yüklenen videolar için ön atama fotoğrafları Instagram için ayarlanırken, bu özellik Vine üzerinde sadece ilk görüntü otomatik olarak ayarlanıyor. Bu özellikte Vine geride kalıyor.

Film Şeridi: Her iki platform film rulosu şeklinde kayıt yapabiliyor.

Otomatik Oynatma: Her iki platform için otomatik oynatmayı destekliyor. Fakat Instagram üzerine videolar 2 saniye geç başlarken, Vine cephesinde direk açılıyor. Vine rakibinden 2 saniye hızlı oynatma ile daha kullanışlı oluyor.

Yeniden Başlama: Vine videoları GIF formatlı resimler gibi sürekli oynarken, Instagram videoları ise tekrar oynatılabilmesi için komut vermek gerekiyor. En beğenilen özelliklerden birisi olan döngüleme işlemi Vine’ı rakibinden ön plana çıkarıyor.

Video Ses Kısma: Vine videoları üzerine dokunulunca sesi kısılırken, Instagram üzerin bu işlemi yapmak için telefonu detaylı kullanmak gerekiyor. Bu durumda Vine videoları daha kullanışlı oluyor.

Paylaşım: Instagram videoları Facebook, Twitter, Tumblr, Flickr, Foursquare ve e-posta üzerinde paylaşılıyor. Vine videoları sadece Twitter ve Facebook üzerinde paylaşılıyor. Bu durumdan bakıldığında Instagram rakibinden daha sosyal.

Yerleştirme: Her iki platformun videoları embed kodlar vasıtasıyla diğer siteler üzerine eklenebiliyor.

Konum: Her iki platform için mevcut.

Fotoğraf Haritası: Instagram üzerinde daha gelişmiş şekilde kullanılan servis, Vine üzerinde yok. Bu bakımdan Vine rakibinden geriye kalmış durumda.

Keşif: Her iki platformda kullanıcılarına yeni videolar keşfetmeyi sunuyor.

Sistem: Her iki platform iOS ve Android sistemlere mevcut.

Yukarıdaki farklara bakıldığında her iki video uygulamasının arasındaki fark diğerine çapraz şekilde gitse de şuan Instagram rakibinden önde olduğunu açıkça belli oluyor. Bakalım Vine ve Instagram arasındaki farklar zamanla azalacak mı? Çoğalacak mı? Bekleyip görelim.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status