WhatsApp Artık Facebook’un Oldu

Akıllı telefonların vazgeçilmez anlık mesajla uygulaması WhatsApp artık Facebook’un oldu. Mobil platformun anında mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 2009 yılında Amerika’da Jan Koum ve Brian Acton tarafından kuruldu. Kuruluş gününden günümüze kadar popüler olmayı başaran mesajlaşma uygulaması bu gecen süre boyunca uygulamasına reklam almayarak kullanıcıların daha da ilgisini çekmeyi başardı.

facebook-whatsapp

Facebook / WhatsApp

Son olarak WhatsApp 430 milyon kullanıcı seviyesinden 450 milyon kullanıcı seviyesine yükselerek rakiplerine dev bir fark atmayı başardı. Bununla sınırlı kalmayan mesajlaşma uygulaması günlük 54 milyar civarında mesajlaşma trafiği gerçekleştirdiği CEO Jan Koum tarafından açıklanmıştı.

Piyasadaki rakiplerine nazaran reklam almadan ayakta durmayı başaran WhatsApp bugünden sonra Facebook’un çatısı altına girdi. Yaklaşık olarak 19 milyar dolara gerçekleşen satışın, 4 milyarı nakit olarak Facebook tarafından ödenecek. Diğer 12 milyar doların ise hisse senedi olarak ödeneceği ve 3 milyar doların ise mevcut çalışanlara ayrıldığı belirtildi.

WhatsApp CEO Jan Koum

WhatsApp CEO Jan Koum

Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alınan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın CEO’su Jan Koum bundan sonra sosyal ağ platformunun yönetim kurulunda görev alacak. WhatsApp’ın mevcut çalışanları ise Facebook bünyesindeki mesajlaşma uygulamasında görevlerine kaldığı yerden devam edecek.

Gerçekleşen satın almanın ardından gözlerin çevrildiği Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg gerçeklen satın alma hakkındaJan’ı uzun zamandır tanıdığını” söyledi. “Başta ABD olmak üzere çoğumuzun bundan haberi ise yok” olduğunu belirtti.

Facebook CEO Mark Zuckerberg

Facebook CEO Mark Zuckerberg

Popüler sosyal paylaşım devi Facebook gerçekleştirdiği bu satın alma sonrası şirketin hisseleri hızlıca yükselmeye devam ediyor. Bakalım WhatsApp’ın Facebook kanatları altında yıllardır reklamsız hizmet verdiği sektörde, bu yeni oluşumla birlikte mesajlaşma uygulamasına reklam seçeneğinin gelip gelmeyeceği en çok merak edilen sorulardan bir tanesi olduğunu sizlere belirtmek isteriz.

Yorumlar

  1. Neden 6 sene önce

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status