WhatsApp, İran’da Yasaklandı

Kısa bir süre önce 500 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşan WhatsApp, İran’da yasaklandı. İran İnternet Suçları Komitesi tarafından alınan karar doğrultusunda yasaklanan WhatsApp’ın yasak kararı ise oldukça şaşırtıcı.

Anlık mesajlaşma platformu WhatsApp’ın yasaklanma sebebi ise 19 milyar dolar rekor bir fiyat ile Facebook tarafından satın alınmasın neden olduğu söyleniyor. Mark Zuckerberg’in Yahudi olduğu gerekçe olarak gösterilmesinden dolayı İran İnternet Suçları Komitesi “Amerikalı bir Siyonist” tarafından satın alındığı için WhatsApp uygulamasına yasak getirdi.

WhatsApp-Kesinti

WhatsApp Yasaklandı

İnternet suçlarından sorumlu dairenin başkanı Abdulsamed Hürremabadi, WhatsApp yasağını savunurken, mevcut Tarhan hükümeti ise karara tepki göstererek bir açıklamada bulundu. İran İletişim Bakanı Mahmut Mehr, “Hükümet olarak WhatsApp’a getirilen yasağa tamamen karşıyız.” ifadelerini kullanarak yasağa olan tepkisini dile getirdi.

Twitter ve Facebook gibi sosyal medya sitelerinin de 2009 yılında yasaklanmasıyla gündeme gelen Tahran yönetimi, 2013 yılında cumhurbaşkanı olarak seçilen Hasan Ruhani, göreve başlamasıyla birlikte internet sansürüne karşı mücadele edeceğini dile getirmiş ve sıkı bir Twitter kullanıcısı olduğunu göstermişti. İran’da Facebook, Gmail, Youtube, Twitter gibi sitelerin arasına dahil olan WhatsApp yasağı bakalım Facebook tarafından nasıl karşılanacak.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status