WhatsApp’tan Gizlilik Açıklaması

Mobil dünyanın vazgeçilmez mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp, Şubat ayında Facebook’a satılmasıyla başta teknoloji blogu olmak üzere birçok medya mecrasının yoğun ilgisini çekmişti. Bu satışın ardından birden fazla eleştiri oklarının hedefi haline gelen WhatsApp, son olarak gizlilik doğrultusunda çıkan haberlere karşı popüler mesajlaşma uygulamasının kurucusu Jan Koum bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

WhatsApp’tan Gizlilik Açıklaması

Facebook geçmişte yaşadığı gizlilik sorunları yüzünden kullanıcılar aynı durumları WhatsApp üzerinde görme endişesi duyduklarını internet mecraları üzerinde belirtmekten çekinmiyordu. Anlaşılan bu tür haberler WhatsApp’ın kurucusunu rahatsız etmiş olacak ki Jan Koum, mesajlaşma uygulamasının blogunda şu açıklamalara yer verdi.

Jan Koum

Jan Koum

WhatsApp kullanıcılarının duyduğu endişelere bir bir cevap veren Koum, şirket mümkün olduğunca kullanıcı hakkında en az bilgiye sahip olduğunu belirtiyor. Bunun yanı sıra birçok platformun sahip olduğu e-posta adresi, doğum günü ve konum gibi bilgilere WhatsApp’ın hiçbir zaman sahip olmadığının altını çizerek belirtiyor. Ayrıca Koum, kullanıcının kişisel verilerini hiçbir zaman depolanmayacağını açıklamasında ifade etmekten kaçınmıyor.

Jan Koum yaptığı blog açıklamasında en ilgi çeken kısım ise “Facebook ile anlaşmamızın tek sebebi bizim prensiplerimize karışmayacak olması” ifadesi yer alıyor. Jan Koum tarafından yapılan blog açıklamasına bakılırsa WhatsApp bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da bağımsız kalacağını hiçbir zaman Facebook ile veri paylaşmayacağını tekrar dile getirmiş oluyor.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status