Windows 7 Desteği Erken Bitiyor

Küresel alanda en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows Xp’ye verilen destek 2014’ün Nisan ayında son buluyor. Xp’de sona gelinmesiyle kullanıcıların Windows 7 sürümüne yoğunlaşacağı anlaşılınca Microsoft, Xp’de yaşadığı bağımlığı tekrar yaşamamak için Windows 7 desteği erken bitiyor. Bir süredir çeşitli uygulamaları güncelleyen Microsoft geliştirdiği yeni uygulama ve güncellemeleri Xp sistemlerden ayrı tutmaya başladığını biliyoruz. Bunca kısıtlamalara rağmen kullanıcıların eski sürümleri kullanım oranı büyük bir paya sahip olduğunu geçtiğimiz günlerde “Windows Xp’yi Kullanıcılar Bırakmıyor” yazımızda sizlere paylaşmıştık.

Windows 7

Windows 7

Yaşanan tüm değişiklere rağmen eskiye bağımlığı bitirmeye çalışılsa da kullanıcıların ısrarla kullanmaya devam edeceği şüphesiz belli. Şuan hali hazırda en yeni sürüm olan Windows 8 üzerinde yaşanan büyük bir değişimle kullanıcıların eleştiri yağmuruna tuttuğu en çok eleştirilen sistemlerden bir tanesi. Yeni sürümü kararlı görmeyen kullanıcılar ani bir kararla tekrar eski sürüme dönmesine yol açtı hal böyle olunca Xp’den sonra Windows 7’ye bağımlığın arttığı açıkça belli oluyor.

Bu durum karşında kullanıcıların Microsoft tarafından kararlı bir sürümün çıkmamasıyla stabil çalışan sistemleri tercih etme sebebi olduğu net şekilde belli. Hal böyle olunca Microsoft daha önceki hataya düşmemek için Windows 7’ye Ocak 2015’e kadar genel güncelleme, Ocak 2020 tarihine kadar güvenlik desteği verecek. Microsoft’un 25 Ekim 2001 tarihinde piyasaya sürdüğü Windows Xp’nin çıkış tarihinden desteğin son bulacağı tarihe bakıldığında Windows 7’den daha uzun olduğu duracağı belli oluyor. Bakalım Microsoft kullanıcıların Windows 8.1’e geçmesi için nasıl bir tutum sergileyecek.

2 Yorumlar

  1. Yusuf KISA 6 sene önce
  2. Ahmet 6 sene önce

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status