Windows 8.1 için Beklentiler

Microsoft Windows 8 işletim sistemi ile bilgisayarlardaki yerini aldığı günden beri kullanıcıların hiç bitmek bilmeyen eleştirileri devam ederken. Windows 8.1 güncellemesi ile bu eleştirilere son vereceğe benziyor. Kullanıcılar çeşitli durumlardan Windows 8’e alışamamaktan yakınırken, öncellikle başlat butonun kaldırılması ve kapat butonun yerinin bulanamaması, uzun sürmesi şikayetlerin bazıları.

windows-8.1

Gelelim Windows 8.1 için beklentiler, Microsoft bu kez kullanıcıların şikayetlerini dikkate almış olsa gerek, Windows 8.1 ile başlat butonu geri geldi gelmesine ama eski isleyişi gibi çalışmayıp metro arayüz ve pencere geçişlerinde Windows 8’in kullanımını kolaylaştıracağa benziyor.

Windows 8.1 – Nasıl nerden indirebilirim?

Microsoft alışa olmuşluğun dışında kalıp Windows 8 kullanıcılarına Windows 8.1 güncellemesini ücretsiz sunacağını duyurdu. Yıl sonuna kadar tamamlanıp tam sürüm olarak yayınlanması beklenen Windows 8.1 Şuan önizleme sürümünü mevcut. Eğer yılsonuna kadar beklemek istemiyorsanız bazı hatalara katlanırım diyorsanız buradan indirip önizleme sürümünü kullanabilirsiniz.

Windows 8.1 – Beklentiler ve gelecekler.

1. Başlat Düğmesi

Windows 8 ile gelen Metro arayüz alışılmışın dışında bir sistemdi. Metro ile gelen Windows 8 bununla da yetinmeyip Windows ile bütünlenmiş başlat butonun kaldırılmasına kadar etkili oldu. Windows severlerin büyük hüsrana yol açtığı başlat düğmesi kullanıcıların alternatif programlar paylaşmasıyla Windows 8’e üçüncü parti program olarak kullanıldı. Microsoft bu kargaşaya son vermek için tekrar başlat düğmesini Windows 8.1 ile geri getiriyor. Tabi bu alışılmış Windows 7 başlat düğmesi kadar etkili olacağını hiç düşünmeyin. Yeni düğme uygulamalar arası geçişi ve kapatmayı kolaylaştırmaya yarıyor.

2. Bing Arama

Microsoft, Windows 8.1’in içine entegre ettiği bing arama ile kullanıcılara internette makaleler, fotoğraflar ve video arama imkanını hızlıca sunacağa benziyor.

3. Internet Expoler 11

Web tarayıcıların kralı Windows 8.1 ile müthiş dönmeyi hedefliyor.

Internet Explorer, rakipleri Google Chrome ve Mozilla Firefox ‘a göre yenilikler üretip mücadele etmeye devam diyor. Rakiplerine göre Internet Explorer 11 ile daha hızlı sayfa yükleme imkanı sunacağını benziyor.

Daha önce yazdığımız konuda doğruluk payı ne derece olduğu belli olamayan bir özellikle IE11 üzerine entegre olmuş Skype ve benzeri görüşme programlarıyla arama imkanı geleceği söylentileri.

4. Bölünmüş Ekran

Kendinizi çoklu bir bilgisayar başında düşünün karşınızda birden fazla açık uygulama var kendinizi bunların içinde hissetmek istiyorsanız Windows 8.1 size göre. Güncellemeyle birden fazla programları ekrana sığdırıp görebileceksiniz.

5. Yeni Deneyim

Microsoft Windows 8.1 ile kullanıcılarına yeni deneyimler sunmayı hedeflerken. Başlat düğmesinin geri gelişiyle kullanıcıların Windows 8 kullanma deneyimini tekrar yaşayacağına bizce şüphe yoktur.

Sonuç:

Bize göre beklentiler veya gelecekler bunlar olsa gerek. Siz değerli kullanıcılarımızın bu konu hakkında eleştirileriniz, Windows 8.1 hakkında düşüncelerinizi yorum kısmına yazmaktan çekinmeyiniz.

2 Yorumlar

  1. Koray 7 sene önce
    • Ahmet 7 sene önce

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status