Windows 9 Yerine Windows 10 Duyuruldu

Microsoft’un beklenen işletim sistemi Windows 9 yerine Windows 10 duyuruldu. Teknoloji bloglarında yer alan ve bizlerinde beklediği Windows 9 ya da Windows TH kod adı altındaki işletim sistemi yerine, Microsoft sürpriz yaparak yeni işletim sisteminin adı Windows 10 olarak duyurdu. Akşam saatlerinde düzenlenen etkinlikle ortaya çıkan yeni işletim sisteminin ismi Windows 10 olarak açıklanması bizleri çok şaşırttı. Çünkü daha önce burada yazdığımız konuda, Windows 9’un 30 Eylül’de tanıtılacağını iddia etmiş ve isminin de muhtemelen Windows 9 olarak geleceğini umuyorduk. Ancak anlaşılan o ki Microsoft, Windows 9 ismini atlayarak Windows 10 ismine geçiş yapmayı tercih etmiş.

Windows 10 coklu ekran

Windows 10 çoklu ekran

Yeni tanıtılan Windows 10 işletim sistemi Windows 7 işletim sistemine benzerliği ile karşımıza çıkıyor. Ayrıca Windows 10 işletim sistemi Microsoft’un oyun konsolu Xbox’tan tutun Windows Phone telefonlara, tabletlere ve masaüstü bilgisayarlarla aynı uyumlulukla kullanıma sahip olacak.

İlk Bakışta Yeni Windows 10

Tanıtılan ilk ön izleme sürümüyle öncelikli olarak PC deneyimine odaklanan ve önümüzdeki aylarda kullanıcıların geri bildirimleri doğrultusunda sürekli gelişecek olan Windows 10 sürümünün ilk bakışta dikkat çeken diğer özellikleri şöyle sıralanıyor:

  • Genişletilmiş Başlat Menüsü: Bildiğiniz Başlat menüsü, yeni sürümde en sık kullanılan dosya ve fonksiyonları öne çıkaran ve kullanıcıya çok daha fazla özelleştirme olanağı sunan yeni haliyle geri dönecek.
  • Pencereli Uygulamalar: Windows Mağazası üzerinden edindiğiniz uygulamalar artık masaüstü uygulamalarına benzer bir pencere içinde açılacak. Bu pencereleri yeniden boyutlandırabilecek, taşıyabilecek, üzerinde yer alan uygulama çubuğu üzerinden tek tıkla minimize edebilecek veya kapatabileceksiniz.
  • Geliştirilmiş Uygulama Tutturma: Uygulama tutturma (snap) özelliğindeki yenilikler sayesinde aynı ekranda birden fazla uygulamayla çok daha kolay çalışabileceksiniz. Yeni dörtlü snap konfigürasyonu sayesinde aynı anda ekrana dört uygulama yerleştirmeniz mümkün. Windows 10, ayrıca çalışan diğer uygulamaların ekranda kalan boşluklara nasıl yerleştirilebileceği konusunda tavsiyelerde bulunacak.
  • Yeni Görev Görüntüleme Fonksiyonu: Bu buton sayesinde çalışan tüm uygulamalarınızı bir arada görebilecek, tek tıkla dilediğinizi ön plana alabilecek ve farklı masaüstü görüntüleri arasında geçiş yapabileceksiniz.
  • Sanal Masaüstü: Birçok uygulamayı ve dosyayı tek bir masaüstü üzerinde kalabalık bir şekilde görüntülemek yerine, iş veya eğlence odaklı farklı amaçlar ve projeler için özelleştirilmiş farklı masaüstü görünümleri tasarlayabileceksiniz.

Windows 10 Tanıtım Videosu

Önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak olan Windows 10 işletim sisteminden bakalım kullanıcılar memnun kalacak mı?

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status