Windows Phone için Sesli Asistan Geliyor

Akıllı telefonların vazgeçilmez sesli asistanlarına bir yenisi daha ekleniyor. iOS platformu için Siri ve Android platformu için ise Google Now sesli asistanlarından sonra, Microsoft cephesinden Windows Phone platformu için adım atıldı. Windows Phone için sesli asistan geliyor.

Cortana Asistan

Cortana Asistan

Microsoft’un Windows Phone mobil işlerim sistemi için geliştirmeye başladığı Cortana isimli kişisel asistan hakkında bilgiler ortaya sürüldü. Haber kaynağımız The Verge tarafından ortaya çıkan haberlere göre, Siri ve Google Now asistanlarına eş değer Cortana isimli asistanın Windows Phone 8.1 sürümüyle kullanıma sunulacak.

Windows Phone platformunun kişisel asistanı Cortana ismini ise, Microsoft stüdyolarında geliştirilen meşhur Halo oyunundaki sanal asistan karakteri Cortana’dan alıyor. Bundan sonraki süreçte Cortana’yı Windows Phone model telefonlar içerisinde dairesel, animasyonlu bir ikon olarak göreceğiz. Bunun yanı sıra Microsoft’un Bing ve Foursquare gibi servislerinden güç alacak olan Cortana, konuşma ve arama zamanına uygun ikon değişikliği yaparak kullanıcıya durumunu belli edecek. Ayrıca Cortana Notebook olarak adlandırdığı özelliği sayesinde kullanıcıların bir önce arama verilerini saklayarak, sonraki aramalarda isabetli sonuçlar vermeyi hedefleyecek.

Cortana Windows Phone

Cortana Windows Phone

Microsoft’un Windows Phone telefonlar için yayınlayacağı Cortana bu yıl düzenlenecek olan Build konferansında tanıtılacağı söyleniyor.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status