Windows Phone’un Sesli Asistanı Cortana Tanıtıldı

Microsoft geliştirdiği mobil işletim sistemi Windows Phone üzerindeki en büyük eksiği olarak gösterilen sesli asistan hizmetini devreye sokarak bu alandaki eksiğini Cortana isimli yayınlanan sesli asistan ile gidermiş oldu. iOS platformu için Siri ve Android platformu için ise Google Now sesli asistanlarından sonra, mobil kullanıcılarının merakla beklediği Windows Phone’un sesli asistanı Cortana tanıtıldı.

Windows-Phone-8.1 - Cortana

Windows Phone 8.1 – Cortana

Windows Phone yüklü akıllı telefonların ekosisteminde yer alacak olan sesli asistan Cortana, Skype, Hulu Plus ve Facebook gibi üçüncü parti uygulamalarla da entegre olarak çalışabilecek. Bunun yanı sıra Cortana, sesli komut ile akıllı telefonlarda sesli arama gerçekleştirilmesi, içerik aramasını sağlayabilmesi, alarm ve randevu kaydını yapabileceğini ve akıllı telefonlara gelen e-postaları bile okuyabileceğini belirtmek isteriz.

Windows Phone 8.1 - Skype ve Cortana

Windows Phone 8.1 – Skype ve Cortana

Ayrıca Cortana, Microsoft’un diğer servisleri Bing ve Foursquare gibi temel hizmetleri kullanarak, kullanıcıya özel isabetli bir veri aktarımı sunacak. Cortana’nın diğer dikkat çeken özelliklerinden diğeri ise Android platformun içerisinde yer alan Google Now gibi konum ayarlaması yaparak çevrede gerçekleşen etkinliklerden kullanıcıyı haberdar edecek olması.

Windows Phone’un sesli asistan hizmeti Cortana, ilk olarak ABD ülkesinde yer alan kullanıcılar için sunulacak. Beta aşamasından sonra Cortana, dünya çapında yer alan tüm Windows Phone kullanıcılarının hizmetine sunulması tahmin ediliyor.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status