Windows Xp’yi Kullanıcılar Bırakmıyor

Microsoft bundan 12 yıl önce Windows 98 işletim sisteminin yerine Windows Xp’ye devretmişti. O günden bugüne kadar hatırı sayılır derecede kullanıcıya sahip olan Windows Xp’yi kullanıcılar bırakmıyor. Microsoft’un 25 Ekim 2001 tarihinde piyasaya sürdüğü Windows Xp’nin pazar payı yeni sistemlere göre halen yüksek.

Microsoft’un Temmuz ayı istatistiklerine bakıldığında 12 yıllık işletim sistemi kullanıcılar tarafından ne kadar benimsendiğini aşağıdaki görselden görebiliyoruz.

İşletim Sistemleri Pazar Payı

İşletim Sistemlerinin Pazar Payı

Temmuz ayı verilerine göre Windows Xp’nin %37.19’luk oran ile halen piyasa yer alması Microsoft’u düşündürür halde. Hatırlarsanız Microsoft bir süre önce açıkladığı bilgide eski sistemi Windows Xp’ye 8 Nisan 2014 tarihinden sonra verilen tüm desteğin sona ereceğini açıklamıştı. Yapılan bu bilgiye rağmen kullanıcıların Windows Xp’den vazgeçmemesi diğer sürümlerin başarısız olma sebebinden kaynaklandığı düşünülebilir. Temmuz ayının istatistiklerine bakıldığında bilanço Windows Xp’nin başarısını açıklıyor nitelikte.

Windows Xp’nin Başarı Sırrı

Windows Wista ile hayal kırıklığı yaşayan Microsoft, Wista’nın başarısı %4.24 pazar payı ile belli oluyor. 12 yıllık Windows Xp’nin %37.19’luk başarısının halen azaltmaya çalışan tek işletim sistemi Windows 7 ‘nin pazar payı %44.49 ile listenin başını çekiyor. Windows 7’nin halefi olarak 26 Ekim 2012 tarihinde piyasaya sürülen Windows 8 ise Microsoft için ayrı bir eleştiri kaynağı oldu. Windows sistemleri ile bağdaşan başlat butonun kaldırılmasıyla her kesimin eleştirisine maruz kalan yeni işletim sistemi Windows 8 ise %5.4 oranla pazardaki yerini alıyor.

Analizlere bakılırsa Windows Xp’nin 2014 tarihine kadar pazardaki başarısı halen devam edeceği, desteğin kesilmesiyle kullanıcıların alternatif olarak gördüğü Windows 7’nin pazar başarısının büyüyeceği açıkça belli oluyor. Bakalım bu ay sonu çıkması beklenen Windows 8.1‘in başarısı listeyi nasıl etkileyecek.

Değerli kullanıcılarımız konu altına hangi işletim sistemini kullandığını dilerse bizlerle paylaşabilir.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status