Wordpress Wordpress Dünya

WordPress Bakımı: WordPress Web Sitesi Bakımı İçin İpuçları

Yönetmeniz gereken bir WordPress web siteniz varsa, sitenizi korumak için doğru adımları uyguladığınızdan emin olun. WordPress bakımı ve yönetimi birçok şeyi içerir. Bu yazıda, WordPress bakımının birkaç yönüne göz atacağız. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Yazılım güncellemeleri

WordPress, hataları ve birçok güvenlik sorununu gidermek için düzenli olarak güncellemeler yayınlar. Ayrıca bu güncellemeler, web sitenizin performansını ve tasarımını iyileştirebilecek birçok yeni özellik sunar. Güncellenen temel bileşenler arasında eklentiler, temalar ve çekirdek yer alır.

Eklenti Yönetimi

Temel olarak, eklentiler bağımsız geliştiriciler tarafından geliştirilen yazılım parçalarıdır. Geliştiriciler, WordPress’in güncellenmiş yeni bir sürümü yayınlandığında eklentilerini güncellemelidir. Bu nedenle, belirli bir eklenti seçmeden önce incelemeleri okumayı unutmayın. Bir eklenti yükledikten sonra, güncellemeye devam ettiğinizden emin olun.

Yazılım Çakışmaları

WordPress’i ve eklentileri kendiniz güncelleyebilseniz de, nasıl yapacağınız hakkında hiçbir fikriniz yoksa bir hata yapabilirsiniz, güncellemeleri gerçekleştirmek ve süreç sırasında sorunları çözmek için bir geliştiriciden hizmet almak iyi bir fikirdir.

Yazılım çakışmaları arızalara neden olabilir. Sonuç olarak, Kullanıcı deneyimi üzerinde kötü bir etkisi olabilir.

Güvenlik sorunları

Güvenlik ihlallerini önlemek istiyorsanız, en iyi WordPress bakım hizmetlerinden birini seçmeniz önemlidir. Güncellemeleri yüklememek, web sitenizi bilgisayar korsanlarına daha açık hale getirebilir. Bu nedenle, web sitenizin yedeğini düzenli olarak oluşturmanız önemlidir. Genellikle, güncellemeleri yüklemeden önce yedekler oluşturmak iyi bir fikirdir.

Hemen hemen tüm CMS tabanlı web siteleri, hacker saldırılarına eğilimlidir. WordPress web sitenizi ve tüm bileşenlerini güncel tutarsanız, sitenizin dışarıdan saldırılara ve kötü amaçlı yazılımlara bulaşmasını önleyebilirsiniz.

WordPress Web Sitesi Bakımı İçin İpuçları:

Aşağıda, WordPress bakımının birkaç önemli bölümünün açıklaması verilmiştir.

WordPress Çekirdeğini Güncelleyin

WordPress düzenli olarak güncellendiğinden, daha iyi işlevsellik için yeni özelliklerin keyfini çıkarabilirsiniz. Çekirdeği güncellemezseniz, web siteniz kararlılığını ve güvenliğini kaybeder. Sonuç olarak, size gerekli performans seviyesini vermeyecektir. Ayrıca, arama motoru sıralamalarınız üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Temayı Güncelle

Tema, web sitenize belirli bir görünüm veren şeydir. WordPress’in özü gibi, temalar da daha iyi performans ve güvenlik için düzenli olarak güncellenir ve geliştirilir. Eski bir tema kullanırsanız, sitenizin işlevselliğini ve güvenliğini sınırlar.

Eklentileri Güncelle

Temel olarak eklentiler, WordPress sitenize yükleyebileceğiniz küçük yazılım parçalarıdır. Web sayfalarınızın işlevselliğini geliştirmeye ek olarak daha fazla özellik sağlayabilirler. Form oluşturma ve görsel efektler dahil etme gibi birçok farklı görevi yapmak için birçok eklenti arasından seçim yapabilirsiniz.

Bu nedenle, ek özelliklerin keyfini çıkarmak için önemli eklentiler eklemek isteyebilirsiniz. Bu, arızaları ve güvenlik sorunlarını önlemenize yardımcı olacaktır.

Tesis Dışı Yedeklemeler Oluşturun

WordPress kararlı bir platformdur ancak bu onun yenilmez olduğu anlamına gelmez. Bir bilgisayar korsanı sitenizi hackler ve değerli verileri yok ederse, içeriği geri yüklemek için site dışı yedeklerinizi kullanabilirsiniz. Bu, sıfırdan başlamak zorunda kalmayacağınız için sizi hayal kırıklığından kurtaracaktır. Bu nedenle, düzenli olarak site dışı yedeklemeler oluşturmak isteyebilirsiniz.

Güvenlik ve Koruma

WordPress güvenliğe çok önem vermektedir. Platformun düzenli olarak güncellenmesine rağmen, bilgisayar korsanları web sitelerini hacklemenin yeni yollarını buluyor. Bu nedenle, web sitenizi izlemek ve güvenli olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz. Kötü haber şu ki, büyük arama motorları kötü amaçlı yazılım bulaşmış siteleri kara listeye alacak. Sonuç olarak, web siteniz arama motorlarındaki varlığını kaybedecektir.

Saldırıya uğramış bir blog veya site bir güvenlik riski olduğundan, kötü amaçlı yazılımları ve diğer kötü amaçlı yazılım parçalarını yayabilir. Bu nedenle, sitenizin güvenli ve korumalı olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz.

Bozuk ve Ölü Bağlantıları Düzeltin

Sitenizde çok fazla bozuk veya ölü bağlantı varsa, ziyaretçileriniz için bir dönüş olabilir. Aslında, son tarihler ziyaretçileriniz üzerinde kötü bir izlenim yaratır ve sitenizi umursamadığınızı düşünürler. Bu nedenle, sitenizi düzenli olarak taramak ve bozuk bağlantıları düzeltmek isteyebilirsiniz. Bu sayede ziyaretçileriniz kaçmaz ve sitenizi ziyaret etmeye devam eder.

Bunun yanı sıra, ölü bağlantılar arama sıralamanız üzerinde kötü bir etkiye sahip olabilir. Çok fazla bozuk bağlantıya sahip olmak, web sitenizin eski olduğu ve düşük kaliteli içeriğe sahip olduğu anlamına gelir.

Kullanılmayan Eklentileri Kaldır

Kullanılmayan eklentiler zararsız olsa da sitenizde bulundurmamalısınız. Bunun nedeni, bu eklentilerin çakışmalara neden olabilmesi ve sitenizin hızı ve işlevselliği üzerinde olumsuz bir etkisi olabilmesidir. Bu nedenle, tüm eklentilerinizi kontrol etmeli ve ihtiyacınız olmayanlardan kurtulmalısınız. Bu, sitenizi sabit tutacak ve hız ve performansla ilgili herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Spam Yorumları Kaldır

WordPress sitenizin bir blogu varsa, marka imajınızı geliştirmenin yanı sıra çok fazla trafik oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra, blog yorumlarınız ziyaretçileriniz için değer ve ekstra bilgi sağlayabilir.

Sorun, spam içerikli yorumların blogunuzun itibarı üzerinde olumsuz bir etkisi olmasıdır. Bu nedenle, spam içerikli yorumları yayınlandıkları anda kaldırmanız önemlidir. Ayrıca spam içerikli yorumları gizleyecek bir eklenti de yükleyebilirsiniz. Yani bu yorumları tek tek kaldırmanız gerekmiyor.

Çözüm

Kısacası, yönetmek için bir WordPress web siteniz veya blogunuz varsa, takip etmek isteyebileceğiniz bazı WordPress bakım ipuçları. Bu görevleri gerçekleştirmek için çok meşgulseniz, WordPress destek hizmetlerini veya WordPress Bakım Hizmetlerini deneyebilirsiniz.

Ahmet CEYLAN

About Author

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Wordpress Wordpress Dünya

Windows XP Kullanarak Yerel WordPress Kurulumunu El İle Güncelleme

Giriş Kısa süre önce WordPress’i 2.8’den 3.0’a güncelledim. WordPress’in Codex’i dahil olmak üzere çoğu öğretici, web barındırıcınızın sunucusunda depolanan canlı
E-Ticaret Wordpress Wordpress Dünya

2018’de WooCommerce Tema Geliştirme Eğitimi

WooCommerce son yıllarda büyük bir tanınırlık kazandı ve popülaritesi kimseden saklanmıyor. Tüm temel ve gelişmiş özelliklerle dolu, dünyanın en sevilen