Wordpress

WordPress Güvenlik İpuçları ve Hack Savunması

Eğer büyük bir ticaret sitesi işletiyorsanız ve bu site hacklenirse, değerli müşterilerinizi ve elbette parayı kaybedebilirsiniz. Web hostları hacklenen hesapları genellikle askıya alır, bu da sitenizin çevrimdışı kalması anlamına gelir. Hack sonrası bir siteyi düzeltmekle veya siteniz çevrimdışıyken hosting için para ödemekle zaman kaybetmek istemezsiniz.

WordPress Neden Bu Kadar Başarılı?

WordPress, şu anda tüm web sitelerinin %20’sini güçlendiren dünyanın en popüler içerik yönetim sistemidir. Başarısının nedeni, sezgisel arayüzü ve ücretsiz ve açık kaynak olmasıdır. Özellikleri, eklentilerin eklenmesiyle işlevselliği genişletme ve temalar ve widget’lar ile sitenizi özelleştirme seçenekleri sunar. Web’de binlerce ücretli ve ücretsiz tema ve eklenti mevcut olduğundan, hem işlevsel hem de tamamen size özgü bir site oluşturma seçeneği neredeyse sınırsızdır.

WordPress Neden Saldırıya Açık?

Bu aynı özellikler, sitelerimizi saldırıya açık hale getiren en yaygın yollardır. WordPress açık kaynak olduğu için, herkes kolayca temel kodu inceleyebilir veya en popüler temaları ve eklentileri hack’ler için araştırabilir. Bunlar, sizin kontrolünüz dışında olan WordPress ögeleridir.

Sunucunuz ve WordPress Hack’leri

Web hosting için kendi sunucunuza büyük paralar ödemediğiniz sürece, web sitenizin çalıştığı hosting ortamını da kontrol edemezsiniz.

Kaba Kuvvet Saldırısı

Bir kaba kuvvet saldırısı da kontrolünüz dışında bir şeydir. Her zaman durduramasanız da, birinin sitenizi başarılı bir şekilde hacklemesini zorlaştıracak ve zararı sınırlayacak önlemler alabilirsiniz. Microsoft, Apple ve Amazon gibi teknoloji devleri bile güvenliklerinin ihlal edildiğini gördü. Hiçbir site, WordPress ya da başka türlü, tamamen güvenli değildir. Yapmanız gereken, zayıflıkların nerede olduğunu tanımak ve siteniz hacklendiğinde içeriğinizi korumak için ek savunma katmanları oluşturmaktır. İnsan hatası yoluyla sitenizin zayıflamasını yönetmeye yardımcı olacak mümkün olduğunca çok ortak çözüm kullanın.

Bir kaba kuvvet saldırısı aylar sürebilir ve dünya çapında binlerce sunucuyu içerebilir. WordPress sunan tüm hosting sağlayıcıları potansiyel hedeflerdir. Hacker’lar, “admin” olarak hesap adı olan ve zayıf parolalar kullanılarak kaba kuvvet saldırısı yöntemleriyle çözülen sitelerin yönetici panellerini hacklemek için tehlikeye atılmış sunucuları ve bilgisayarları kullanır.

Zayıflık Noktalarının 4 Maddesi

 1. Sunucu güvenlik ihlalleri
 2. Güncellenmemiş WordPress çekirdeği
 3. Güvensiz eklentiler ve temalar
 4. Kaba kuvvet saldırıları

WordPress tabanlı sitenizi iyi yönetmek, size sunulan en değerli güvenlik aracıdır.

 • Hız
 • Seçenekler
 • Hizmetler
 • Güvenlik
 • Yedekleme çözümleri
 • Kontrol
 • Sunucu tipi
 • Fiyat noktası

WordPress’i sitenizin gücü olarak seçmek, WordPress’in sitenizdeki her şeyin temeli olduğu anlamına gelir. Ücretsiz ve açık kaynak olması birçok avantaj sağlar. Ancak her güncelleme ile, önceki sürümün açıkları halka açıklanır, bu da önceki sürümlerin hacklenmeye daha açık hale gelmesine neden olur. Güvenlik aracılığıyla gizlilik taktiklerini kullanarak, WordPress kurulumunuzun sürüm numarasını görüntülemekten kaldırabilir veya gizleyebilirsiniz. Sürüm numarasını gizlemek için eklentilerle daha basit bir çözüm bile seçebilirsiniz. Bu, bir botun sitenize bağlanmasını engelleyebilir, ancak WordPress’in eski sürümlerindeki delikleri kapatmaz. Yalnızca yeni sürümler kullanıma sunulduğunda WordPress kurulumunuzu güncellemek, yayınlanan açıkları ortadan kaldıracaktır.

Ahmet CEYLAN

About Author

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Wordpress Wordpress Dünya

Windows XP Kullanarak Yerel WordPress Kurulumunu El İle Güncelleme

Giriş Kısa süre önce WordPress’i 2.8’den 3.0’a güncelledim. WordPress’in Codex’i dahil olmak üzere çoğu öğretici, web barındırıcınızın sunucusunda depolanan canlı
E-Ticaret Wordpress Wordpress Dünya

2018’de WooCommerce Tema Geliştirme Eğitimi

WooCommerce son yıllarda büyük bir tanınırlık kazandı ve popülaritesi kimseden saklanmıyor. Tüm temel ve gelişmiş özelliklerle dolu, dünyanın en sevilen