Wordpress Wordpress Dünya

WordPress Sitenizi Gutenberg’e Güncellemeyi mi Düşünüyorsunuz?

Profesyonellerimizden WordPress 5.0 hakkında bazı düşünceler

Bir WordPress web siteniz varsa, şüphesiz şu anda bir eklenti olarak sunulan ve WordPress 5.0’da varsayılan olması beklenen WordPress’in yeni editörü Gutenberg’i duymuşsunuzdur. Burada PMA’da teknolojiyi SEVİYORUZ ve YENİ teknolojiyi seviyoruz – özellikle müşteri deneyimini daha sorunsuz hale getirdiğinde ve hedeflerine daha hızlı ve daha kolay ulaştığında.

Gutenberg hakkındaki tüm bu konuşmayı sizinle paylaşmak üzere düşüncelerini ve ipuçlarını almak için iki WordPress uzmanımızla görüştük.

 • Hâlâ TBD olan WordPress 5.0’ı her başlatıldığında hemen güncellemeyin. Yeni sürümler her zaman biraz sorunludur ve bu sürüm bir istisna olmayacak ve muhtemelen daha da kötü olacaktır. WordPress 5.0 bir “bekle ve gör” sürümüdür.
 • 5.0 sürümünün piyasaya sürülmesiyle – Klasik Düzenleyici eklentisi, 5.0’a GÜNCELLEME YAPAN herkes için paketlenecektir. Klasik editör eklentisini şimdi kurmayın – 5.0’a güncelleme yapana kadar bekleyin ve ardından dahil olan Classic Editor eklentisini etkinleştirin. Bu eklenti bir revizyondan geçiyor ve şu anda eklenti deposunda bulunandan farklı olacak.
 • WordPress’in mevcut (4.9.x) sürümünde Gutenberg bir eklentidir ve ‘klasik’ düzenleyici standart düzenleyicidir. 5.x’te bu tersine çevrilecek. Bu, insanların sürüm 5’e yükseltme yapsalar bile (başka bir eklenti indirmeleri gerekebilir) Gutenberg’de düzenlemeye başlamaları “zorunda kalmayacağı” anlamına gelir.
 • Gutenberg’in hala çözmesi gereken birkaç hatası veya daha doğrusu arayüz sorunları var. Hata izleyicileri hala çıkış tarihi olarak 27 Kasım’ı göstermesine rağmen, editör gecikirse şaşırmam. Bu sürümden sonra öngörülebilir gelecek için her iki haftada bir yeni bir küçük sürüme sahip olacaklarını iddia ediyorlar. Erken evlat edinme birçok müşteri için en iyisi olmayabilir.
 • Bir geliştiricinin bakış açısından, Gutenberg harika olacak!… sonunda. Son kullanıcıya kısa kodlar hakkında bilgi vermeleri gerekmeyecek. Bunun yerine, aynı şeyi başarmak için ‘dinamik bloklar’ kullanacaklar.
 • Gutenberg sayfaları bir tasarım olarak ele alıyortasarımın metnin bir parçası olduğu bir metin blogu olarak değil, bu tasarımın bir parçası olarak metinle. Bu, insanları yalnızca fiili yazarlar değil, fiili tasarımcılar olmaya itiyor.
 • Gutenberg’in başlangıçta gördüğüm büyük bir artısı, blokları yeniden kullanabilmeniz. Dezavantajı, arayüzü (veya blok paneli) karmaşık hale getirerek bu yeniden kullanılabilir bloklardan çok sayıda oluşturabilmeniz olacaktır.
 • Bir başka büyük artı (ve aynı zamanda büyük bir olumsuzluk), her bloğu bağımsız olarak özelleştirebilmenizdir. Bu, tasarım yapabilen insanlardan harika görünen sayfalara, aynı zamanda tasarım yapamayan ancak tasarımı bozmaya istekli olanlardan da korkunç görünen sayfalara yol açacaktır.
 • Yukarıdaki ‘artıların’ her ikisinin de dezavantajı, olası ciddi veritabanı kirliliği anlamına gelir, bu nedenle site optimizasyonları ve önbelleğe alma, sık yedeklemelerin yanı sıra daha önemli hale gelecektir.

Mevcut siteler için (uzmanlarımız ekleniyor) kullanıcılar kısa bir süre için üç cephede hayal kırıklığına uğrayacaklar.

 • İlk mevcut gönderileri ve sayfaları düzenlemenin can sıkıcı olacağıdır. Kullanıcılar, Gutenberg’in övündüğü ‘bloklara’ sahip olmayacak. Gutenberg, mevcut (eski) içeriği dev bir ‘klasik’ blok olarak ele alacak. Konsept kağıt üzerinde iyi görünüyor ve programcılara iyi geliyor, ancak Gutenberg’in blok konseptini kullanmaya başlayan insanlar için hoş olmayacak. O büyük, yekpare bloğu daha küçük ‘gerçek’ bloklara bölmek isteyeceklerdir. Bu, bir sayfada veya gönderide tutarsızlıklara yol açacaktır ve insanlar muhtemelen bu sayfaların çoğunu tamamen yeniden yazmaya başlayacaktır. Gönderiler o kadar da kötü olmayacak çünkü genellikle düzenlenmiyorlar (diğer eklentiler tarafından oluşturulan özelleştirilmiş gönderiler olmadıkça).
 • İkinci hayal kırıklığı tipik ‘nasıl başlarım ve her şey nerede’ sorunları olacak. Gutenberg’de, editöre bir metin bloğu istediğinizi bildirmek için yazmaya başlarsınız. Bu noktada, tanıdık TinyMCE düzenleyici benzeri özellikler (paragraflar, madde işaretleri vb.) ortaya çıkar ve daha önce değil. Ayrıca, kopyalayıp yapıştırdığınızda, Gutenberg her paragrafı, işlerin kopyalanıp yapıştırılma şeklini bozan bir blok olarak ele alır. Basit bir şey artık daha karmaşıktır (ancak şimdi karmaşık olan bazı şeyler basitleştirilecektir).
 • Üçüncü hayal kırıklığı eklentiler olacaktır. Pek çok eklentinin bakımı neredeyse hiç yapılmaz veya artık bakımı yapılmaz. Sayfa veya yazı düzenleyici bileşenleri varsa, Gutenberg’i destekleyecek şekilde güncellenmeyebilirler. Ayrıca, Gutenberg’e belirli işlevler eklemek için bir dizi yeni eklenti olacak. Krem tepeye çıkana kadar bir süre eklentilerin vahşi batısı olacak.

Düşünecek çok şey var!

Profesyonellerimizin iletmek istediği büyük ipucu – Herhangi bir yükseltmeden önce sitenizi yedekleyin. Ancak en önemlisi, bu yükseltmenin sitenize ne yapacağından emin değilseniz ve bozulan herhangi bir şeyi onarmak için teknik becerilere (veya zamana) sahip olduğunuzu hissetmiyorsanız, web siteniz için herhangi bir kesintiyi göze alamazsınız. Bu süreçte, geçiş yapmadan önce lütfen bir profesyonele ulaşın.

Ahmet CEYLAN

About Author

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Wordpress Wordpress Dünya

Windows XP Kullanarak Yerel WordPress Kurulumunu El İle Güncelleme

Giriş Kısa süre önce WordPress’i 2.8’den 3.0’a güncelledim. WordPress’in Codex’i dahil olmak üzere çoğu öğretici, web barındırıcınızın sunucusunda depolanan canlı
E-Ticaret Wordpress Wordpress Dünya

2018’de WooCommerce Tema Geliştirme Eğitimi

WooCommerce son yıllarda büyük bir tanınırlık kazandı ve popülaritesi kimseden saklanmıyor. Tüm temel ve gelişmiş özelliklerle dolu, dünyanın en sevilen