Wordpress Wordpress Dünya

WordPress Sitenizi Hackerlardan Koruyun

Kişisel ve ticari web siteleri olduğu sürece, bilinmeyen nedenlerle bir web sitesini hacklemenin yapılması gereken bir şey olduğunu düşünen bilgisayar korsanları olacaktır. Şahsen, son birkaç yılda tüm web sitelerimi bir kerede hackledim. Saldırıya uğramış bir WordPress web sitesini temizlemek ve yeniden yapılandırmak tam bir baş belasıdır. İyi bir tutum sergilemeye çalışıyorum ve tamamen yeniden tasarım için harika bir zaman olarak görüyorum ve ayrıca bilgisayar korsanlarını dışarıda tutmak için daha fazla koruma önlemi eklediğimden emin oluyorum.

Bir numaralı güvenlik kaynağım WordFence Güvenlik Eklentisidir. Harika olan ücretsiz sürümü kullanıyorum, ancak yeni sürüme geçirilen site sahiplerini tanıyorum ve onlar siteye çok iyi eleştiriler veriyorlar. Sitenizi veya blogunuzu koruma altına almanın başka yolları da var.

Hackerlar Nasıl İçeri Girer?

Sitenizi vicdansız bilgisayar korsanlarından korumak için öncelikle siteye nasıl girdiklerini bilmek yardımcı olur.

Eklentileri Yüklerken Çok Dikkatli Olun

Resimden de görebileceğiniz gibi, eklentiler bir site saldırısı için en büyük risktir. On binlerce WordPress eklentisi mevcuttur. Ne yazık ki yarısından fazlası web sitenize açılan bir “arka kapı” ile donatılmıştır.

Eklentileri Nasıl Güvende Tutabilirsiniz?

Eklentileri güvende tutmanın bir numaralı yolu, güncellemeler geldikçe onları güncellemektir. WordFence, güncellemeleri takip etmenin harika bir yoludur, bir eklentinin mevcut bir güncellemesi olduğunda bir e-posta alırsınız.

Ayrıntılara Bakın

Eklenti kullanımına karşı uyarı görevi görmesi gereken birkaç kırmızı bayrak vardır.

    • Geliştiricinin sitesini ziyaret edin. Orada olduğundan ve eklentinin kullanımıyla ilgili yeni ayrıntılarla güncel olduğundan emin olun ve geçerli iletişim bilgilerinin bulunduğundan emin olun. İpucu- Eklentinin bir güncelleme yayınlamasının üzerinden bir süre geçtiyse, muhtemelen geliştirici tarafından artık desteklenmiyor.
    • Herhangi bir eklentiyi WordPress resmi sitesinden indirmek en iyisidir. Orada listelenen eklentiler muhtemelen güvenli olacaktır. Bilinmeyen bir kaynaktan eklenti indirmekten kaçınılmalıdır. Bu, bilgisayar korsanlarının içeri girmesinin bir yoludur. Müşterileri yönlendirmesi garanti edilen harika eklentilerini yüklemenizi sağlarlar. Ya da size öyle diyorlar, gerçekte onlar için zor olanı size yaptırıyorlar. Eklenti muhtemelen sitenizi hacklemek için ihtiyaç duydukları araçları içerir.
  • Eklentinin geliştiricisi hakkında biraz araştırma yapın. Yazar adını ve eklenti adını arayın ve arkasına “kötü amaçlı yazılım” veya “hack” yazın ve ne olduğunu görün.

2. Yol Hackerları İçeri Girer

WordPress sitelerinin saldırıya uğramasının en yaygın ikinci yolu, kaba kuvvet saldırısıdır. Bu tür bir saldırı, nihai tahmin oyunudur. Sitenizin kullanıcı adını ve şifresini bulmak saatler alabilir, ancak siteye girip zarar vermenin oldukça basit bir yolu. Onları sitenizden uzak tutmak için bu ipuçlarından birkaçını kullanın.

    • İki faktörlü kimlik doğrulama kullanın. Bu yöntemi kullanarak, kullanıcılar şifrelerini bilmeli ve cep telefonlarını gizli bir numara almaya hazır hale getirmelidir. WordFence premium’da bu özellik bulunur ve sitenizi korumanın kusursuz bir yoludur.
    • Benzersiz bir kullanıcı adı seçin. Yönetici veya Yönetici kullanmak artık iyi bir fikir değil. Alan adınızı kullanmanız da önerilmez. Bunun yerine, potansiyel bir bilgisayar korsanı tarafından kolayca tahmin edilemeyecek bir kullanıcı adı seçin.
  • Şifrenizi sık sık değiştirin. Bu, kaba kuvvet saldırısını sürdürmenin bir yolu daha. Yazılımları şifrenizi tahmin etmeye yaklaşıyor olabilir, ancak sık sık değiştirilirse bu bir sorun olmaz.

Basit Bakım Sitenizi Güvende Tutar

WordPress sitenizi güvende tutmak için basit adımlar atın. Sitenizi sık sık temizleyin. Artık kullanmadığınız eklentilerden ve temalardan kurtulun. Temalarınızı ve eklentilerinizi güncel tutun. Bilgisayar korsanlarını dışarıda tutmak için güvenilir güvenlik yükleyin. 5 yıllık bir siteyi yeniden yapmak zorunda kalmadıysanız, mutlu olun! Bir saldırının bıraktığı pisliği temizlemek zorunda kaldıysanız, hatalardan ve güvenlik eksikliğinden ders alın. Evinizi kilitlediğiniz gibi sitenizi de kilitleyin.

Source by Katrina Oakley

Ahmet CEYLAN

About Author

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Wordpress Wordpress Dünya

Windows XP Kullanarak Yerel WordPress Kurulumunu El İle Güncelleme

Giriş Kısa süre önce WordPress’i 2.8’den 3.0’a güncelledim. WordPress’in Codex’i dahil olmak üzere çoğu öğretici, web barındırıcınızın sunucusunda depolanan canlı
E-Ticaret Wordpress Wordpress Dünya

2018’de WooCommerce Tema Geliştirme Eğitimi

WooCommerce son yıllarda büyük bir tanınırlık kazandı ve popülaritesi kimseden saklanmıyor. Tüm temel ve gelişmiş özelliklerle dolu, dünyanın en sevilen