Xiaomi Ürünleri Hindistan’da Yasaklandı

Çin’in en büyük akıllı telefon üreticisi olan Xiaomi, IDC’nin yaptığı son araştırmalara göre de dünyanın da üçüncü en büyük akıllı telefon üreticisi olduğu açıklanmıştı. Xiaomi, ilk akıllı telefonu 2011 yılında pazara sürmüş ve Çin’in iPhone’u olarak lanse edilmesiyle birlikte bir anda Çin’de hızla gelişen şirket, sırasıyla Malezya, Singapur, Hindistan ve Endonezya ülkelerinde de gelişerek mobil sektördeki rakipleri Samsung ve Apple gibi telefon üreticilerini geride bırakmayı başarmıştı. Ancak son gelen haberler doğrultusunda şirketin telefonları kısaca, Xiaomi ürünleri Hindistan’da yasaklandı.

Xiaomi

Xiaomi

Xiaomi için bu yasaklanma çok kötü. Çünkü şirketin en büyük sevkiyat pazarından birisi Hindistan olduğu açıkça biliniyordu. Xiaomi’nin Hindistan pazarına girişini yasaklayan sebep ise Ericsson ile girdiği patent ihlali davasından kaynaklanıyor. Son günlerde Apple ile Samsung arasında çatlak gösteren paten davalarının bir benzeri de Ericsson ile Xiaomi arasında yaşanmış ve Ericsson bu ihlaller karşısında Çinli şirketi birkaç kez uyarıda bulunmuş, ancak Çinli şirket gelen uyarılara kulak asmayınca Ericsson mahkemeye başvuruyor.

Delhi Yüksek Mahkemesi tarafından görülen dava sonucunda, Xiaomi’nin Ericsson patentlerini açıkça ihlal etmesi gerekçe gösterilerek Çinli şirketin Hindistan’daki telefon satışları mahkeme kararıyla yasaklandı. Bu yasağın ardından Hindistan pazarında büyük gelirlere sahip olan Xiaomi’nin yasağın kaldırılması için Ericsson ile işbirliğine girip girmeyeceği merak ediliyor. Xiaomi hakkında yeni gelişmeleri tekrar sizlere mobil blogumuzdan aktaracağız.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status