Genel

Yanmaz Kablo (Halojen Free) Nedir?

Yanmaz kablo Türkçe’de yangına dayanıklı kablo anlamına gelir. Halojen free, İngilizce ‘de halojensiz anlamına gelir. Halojensiz kablolar, yandıklarında halojen gazı çıkarmayan malzemelerden yapılır.

Bu kablolar, yangın sırasında halojen gazının salınmasının tehlikeli veya zararlı olabileceği uygulamalarda kullanılır.

Genellikle binalarda, ulaşım sistemlerinde ve insanların ve mülklerin güvenliğinin önemli olduğu diğer kritik altyapılarda kullanılırlar. Bu tip uygulamalarda kullanılan, yanmaz, halojen free kablo çeşididir.

Yanmaz Kablo (Halojen Free) Çeşitleri Nelerdir?

Yanmaz Kablo aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli türleri vardır:

 • Güç kabloları – elektrik enerjisinin iletimi için kullanılır
 • Kontrol kabloları – sistemlerin kontrolü için sinyallerin iletilmesinde kullanılır
 • Enstrümantasyon kabloları – ölçüm ve kontrol sistemlerinde sinyallerin iletimi için kullanılır
 • Veri kabloları – veri ve bilgi iletimi için kullanılır
 • Fiber optik kablolar – ışık sinyallerini kullanarak veri iletimi için kullanılır
 • Kompozit kablolar – tek bir kılıfta farklı tipte kablo kombinasyonları

Bu kablolar, yapıldıkları malzemelere, çalışma sıcaklığı aralıklarına, anma gerilimlerine ve diğer teknik özelliklere göre daha da sınıflandırılabilir. Belirli bir uygulamada kullanılan bu kablonun spesifik türü, o uygulamanın özel gereksinimlerine ve ihtiyaçlarına bağlı olacaktır.

Yanmaz Kablo (Halojen Free) Neden Tercih Edilmelidir?

Bu kablolar, yandıklarında halojen gaz üretmeyen malzemelerden üretilmiştir. Bu, yangın sırasında halojen gazın salınımının binalar, ulaşım sistemleri ve diğer kritik altyapılar gibi tehlikeli veya zararlı olabileceği uygulamalarda önemlidir.

Yanmaz Kablo (Halojen Free) Neden Avantajlıdır?

Yanmaz kablo kanalı sayesinde gazın salınımı engellenir.

Diğer avantajları ise şu şekildedir;

 • Güvenlik: Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu kablolar yandıklarında halojen gaz üretmeyen malzemelerden yapılmaktadır. Bu, yangın sırasında halojen gazın salınımının binalar, ulaşım sistemleri ve diğer kritik altyapılar gibi tehlikeli veya zararlı olabileceği uygulamalarda önemli bir güvenlik özelliği olabilir.
 • Dayanıklılık: Genellikle ısıya, neme ve diğer çevresel faktörlere karşı daha dayanıklıdır, bu da onları diğer kablo türlerinden daha dayanıklı ve daha uzun ömürlü hale getirebilir. Bu, onarım ve değiştirme ihtiyacını azaltarak uzun vadede paradan tasarruf sağlayabilir.
 • Uyumluluk: Yapıldıkları malzemeye ve teknik özelliklerine bağlı olarak belirli ekipman ve sistem tipleri ile daha uyumlu olabilir.
 • Sürdürülebilirlik: halojensiz kablolar, zararlı gazların atmosfere salınmasına katkıda bulunmadıkları için, yandıklarında halojen gaz üreten malzemelerden yapılmış kablolardan daha çevre dostu olabilir.
 • Maliyet: özellikle dayanıklılıkları ve uzun vadeli performans avantajları göz önüne alındığında diğer kablolara göre maliyeti yüksektir.

Bununla birlikte, belirli bir uygulama için en iyi kablo seçimini belirlemek için tüm faktörleri dikkatlice göz önünde bulundurmak ve bir maliyet-fayda analizi yapmak önemlidir.

Yanmaz Kablo (Halojen Free) Kılıfı Ne İşe Yarar?

Halojen Kablo Ne İşe Yarar?

Yanmaz kablo kılıfı veya ceketi, kablonun iletkenlerini ve yalıtımını çevreleyen koruyucu bir dış tabakadır. Yanmaz kablo koruyucu olarakta bilinen kılıfın temel amacı, kabloyu mekanik hasardan, nemden ve diğer çevresel faktörlerden korumaktır. Ayrıca kabloyu tanımlamaya ve özellikleri ve derecelendirmeleri hakkında bilgi sağlamaya da hizmet eder.

Yanmaz kablo kılıfı kullanılan özel kılıf tipi, amaçlanan uygulamaya ve kablonun gereksinimlerine bağlı olacaktır. Örneğin, bir yeraltı uygulamasında kullanılan bir kablo, kuru bir iç mekan ortamında kullanılan bir kablodan daha dayanıklı ve neme dayanıklı bir kılıfa sahip olabilir. Kılıf, alev geciktirici veya halojen içermeyen malzemeler gibi uygulamanın özel gereksinimlerine bağlı olarak farklı malzemelerden de yapılabilir.

Yanmaz Kablo (Halojen Free) Fiyatları 2023

Yanmaz kablo fiyatı, kablonun tipi ve boyutu, yapıldığı malzemeler ve karşıladığı özel teknik özellikler gibi bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir. Güncel fiyatlandırma bilgileri için bir tedarikçiye veya üreticiye başvurmak en iyisidir.

Yanmaz Kablo Yanar Mı?

Yangına dayanıklı kablolar, yangına maruz kaldıklarında belirli bir süre boyunca çalışmaya devam edecek ve yapısal bütünlüklerini koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Genellikle binalar, ulaşım sistemleri ve diğer kritik altyapılar gibi insanların ve mülklerin güvenliğinin endişe verici olduğu uygulamalarda kullanılırlar.

Bununla birlikte, hiçbir kablonun tamamen “yanmaz” olmadığını ve yeterince yüksek sıcaklıklara maruz kalırsa veya yangına uzun süre maruz kalırsa tüm kabloların sonunda yanacağını belirtmek önemlidir. Yangına dayanıklı kabloların amacı, yangını tamamen önlemek yerine belirli bir koruma seviyesi sağlamak ve yayılmasını geciktirmektir.

Bir yanmaz kablo yangına karşı direncinin ve performansının spesifik seviyesi, karşılamak üzere tasarlandığı özel standartlara ve düzenlemelere bağlı olacaktır.

Yangına Dayanıklı Kablo Nedir?

“Alev geciktirici kablolar” olarak da bilinen yangına dayanıklı kablolar, yangına maruz kaldıklarında belirli bir süre boyunca çalışmaya devam etmek ve yapısal bütünlüklerini korumak için tasarlanmış kablolardır.

Genellikle binalar, ulaşım sistemleri ve diğer kritik altyapılar gibi insanların ve mülklerin güvenliğinin endişe verici olduğu uygulamalarda kullanılırlar.

Yangına dayanıklı kablolar, normal kablolardan daha az yanıcı ve daha düşük yanma oranına sahip malzemelerden yapılır.

Ayrıca yangına dayanıklı malzemelerle kaplanabilir veya yangına dayanıklılıklarını daha da artırmak için özel yangına dayanıklı yapım tekniklerine sahip olabilirler.

Yangına dayanıklı bir kablonun spesifik yangın direnci seviyesi ve performansı, karşılamak üzere tasarlandığı belirli standartlara ve düzenlemelere bağlı olacaktır.

Bazı yangına dayanıklı kablolar, ul, bs ve ıec standartları gibi belirli yangına dayanıklılık derecelerini karşılamak üzere tasarlanırken, diğerleri daha genel yangın güvenliği gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmıştır.

Yanmaz Kablo Kaç Dereceye Dayanır?

Yanmaz Kablo Kaç Dereceye Kadar Dayanır?

Bir yanmaz kablo spesifik sıcaklık derecesi, belirli kablo tipine ve karşılamak üzere tasarlandığı standartlara ve düzenlemelere bağlı olacaktır. Bazı yangına dayanıklı kablolar yapısal bütünlüklerini korumak ve belirli bir sıcaklığa kadar çalışmaya devam etmek için tasarlanırken, diğerleri tutuşmaya veya yangının yayılmasına karşı koymak için tasarlanmıştır.

Genel olarak, yangına dayanıklı kablolar yaklaşık 1000 ° c’ye (1832 ° f) kadar olan sıcaklıklarda iyi performans gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, hiçbir kablonun tamamen “yanmaz” olmadığını ve yeterince yüksek sıcaklıklara maruz kalırsa veya yangına uzun süre maruz kalırsa tüm kabloların sonunda yanacağını belirtmek önemlidir.

Yangına dayanıklı kabloların amacı, yangını tamamen önlemek yerine belirli bir koruma seviyesi sağlamak ve yayılmasını geciktirmektir.

Bir kablo seçerken uygulamanın özel gereksinimlerini ve koşullarını dikkatlice göz önünde bulundurmak ve kablonun kullanım amacına uygun olduğundan emin olmak her zaman önemlidir.

Sonuç

Sonuç olarak yanmaz kablo insanların ve malların güvenliğinin söz konusu olduğu uygulamalarda kullanılan, yangına dayanıklı, halojen içermeyen bir kablo türüdür. Yandıklarında halojen gaz üretmeyen malzemelerden yapılırlar ve tipik olarak ısıya, neme ve diğer çevresel faktörlere karşı diğer kablo türlerinden daha dirençlidirler.

Bir yanmaz kablo kendine özgü özellikleri ve performansı, belirli kablo tipine, yapıldığı malzemelere ve karşılamak üzere tasarlandığı standartlara ve düzenlemelere bağlı olacaktır. Genel olarak yanmaz kablo güvenlik, dayanıklılık, uyumluluk ve sürdürülebilirliğin önemli olduğu uygulamalarda kullanılmaktadır.

Kablolar hakkında daha fazla bilgi almak için merterelektronik.com sitesine gidip iletişim bölümünden sormak istediğiniz konu ile ilgili destek alabilirsiniz.

Source link

Ahmet CEYLAN

About Author

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Genel

Blog | Nedir Bu Black Friday?

Bu yıl 24 Kasım 2017 Öğretmenler gününe denk gelen dünyada alışveriş çılgınlığına dönen bu günde Türkiye’de son birkaç yılda yerini
Genel

Nasıl Blogger Olunur?

Nasıl blog başlatabilirim, Blog Sitesi Nasıl Oluşturulur, çok alakalı bir sorudur ve bu gönderi, cevabı gösterir ve nasıl Blog oluşturulacağına