Genel Sunucu

Sörf Yaparken Koruma mı İstiyorsunuz? Bir Proxy Sunucusu İhtiyacınız Olan Arkadaşınızdır

Proxy sunucusu, temel olarak, herhangi bir uç nokta cihazı ile bir hizmet için talep edilen sunucu arasında bir aracı görevi gören bir yazılım sistemidir. Proxy sunucularının önemli bir avantajı, önbelleğinin tüm kullanıcıların gereksinimlerini karşılayabilmesidir. Özel proxy sunucuları, atanan IP adresini gizlemek için aynı anda yalnızca bir kullanıcı tarafından kullanılabilen özel IP’lerdir. Temel olarak üç tür proxy vardır – ileri, geri ve tünel proxy’leri. Bu sunucular, gönderici-alıcı bağlantısını kesme işlevine sahiptir. Gelen ve giden veri için farklı portlar kullanılır ve böylece iki farklı ağ arasında doğrudan bağlantı önlenir. Bu, bilgisayar korsanlarının dahili adresi veya diğer özel bilgileri alma şansını ortadan kaldırır. Proxy sunucusu, güvenlik duvarının bileşenlerine dahil edilebilir.

ÖZEL VEKİLLERİN AVANTAJLARI

Özel bir proxy sunucusunun başlıca avantajlarından bazıları aşağıda listelenmiştir:

1. Kullanıcılar, gezinme sırasında yoğun saatlerde bile engellenmeyecek yüksek hızlara ulaşır. Bunun nedeni, tüm hizmeti yalnızca kendiniz için almanızdır. Herkese açık olanlarda her zaman bir hız sorunu vardır

2. Coğrafi konumunuzu ve IP adresinizi tamamen gizleyerek sunuculara hiç proxy kullanmadığınızı gösterecektir.

3. Abonelik süresi boyunca sınırsız bant genişliğine sahip olabilirsiniz.

4. Ziyaret ettiğiniz her web sitesi için HTTPS ve HTTP protokolünü kullanarak size koruma sağlarlar.

NEDEN ONLARA İHTİYACIMIZ VAR?

Bilgisayar korsanlarından ve şüpheli web sitelerinden sağladıkları koruma için proxy satın almanız gerekir. İşle ilgili aramalar, bunların kullanılmasını zorunlu kılar. İnternette fark edilmeden gezinmek istiyorsanız, proxy’ler ilk gereksinimdir. İnterneti isimsiz olarak hurdaya çıkarmak için gereklidirler. Konumunuzu gizlemek ve yüksek hızda gezinmek istediğinizde de gereklidirler.

KAMU VEKİLLERİNDEN NEDEN KAÇINILMALI?

1. Herkese açık proxy’ler, ücretsiz olsalar da, birçok kişi aynı bağlantıya güvendiğinden hızı ve performansı yavaşlattıkları için son tercihiniz olmalıdır.

2. Bant genişliği, satın alma sırasında dikkate alınması gereken ilk şey olmalıdır. Sonuçta, bağlantıyı genel bir proxy’de paylaşmanız gerekecek ve sunulan düşük bant genişliği işinizi yavaşlatabilir.

3. Ücretsiz genel proxy’ler yavaştır ve çoğunlukla istenmeyen sorunlara neden olur ve daha az güvenlidir

ÖZEL VEKİLLER SATIN ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Satın alma sırasında aşağıdaki noktalar akılda tutulmalıdır-

1. Konum – Proxy’nin coğrafi konumunuz etrafındaki konumunu seçin.

2. Güvenilirlik ve hız, dikkate alınması gereken en önemli faktörlerdir.

3. Sunulan güvenlik eşit derecede önemlidir. Sonuçta, bu tür sunucuların temel işlevi budur.

4. Proxy sağlayıcınız tarafından sağlanan müşteri hizmetleri de dikkate alınması gereken bir faktördür, çünkü herhangi bir şey yetersiz kalırsa veya bir sorun çıkarsa yardıma ihtiyacınız olacaktır.

5. Son fakat en az değil, fiyat da akılda tutulmalı ve önemli kısım dikkate alınmalıdır.

Ahmet CEYLAN

About Author

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Sql Sunucu

SQL Server Optimizasyonu ve Şifrelemenin Performans Etkisi

SQL Server 2008 yazılımının Enterprise ve Developer sürümlerinde, şeffaf veri şifrelemenin (TDE) yeni bir güvenlik özelliği dahil edilmiştir. SQL Server
Genel

Blog | Nedir Bu Black Friday?

Bu yıl 24 Kasım 2017 Öğretmenler gününe denk gelen dünyada alışveriş çılgınlığına dönen bu günde Türkiye’de son birkaç yılda yerini