13.5 C
İstanbul
29/11/2023
MicrosoftSunucuTeknoloji

Çevrimiçi NTP Zaman Kaynağı Bulma

Bir bilgisayar ağını senkronize etmek için bir zaman kaynağı bulmak zor olabilir, çünkü hepsi doğru ve güvenilir olmakla ilgili sayısız çevrimiçi zaman kaynağı vardır; ancak gerçek, çok fazla talep gören, çok uzaktaki veya yanlış olan birçok çevrimiçi kaynakta oldukça farklı olabilir.

NTP (Ağ Zaman Protokolü), atomik saatler tarafından doğru tutulan bir UTC zamanı (Koordineli Evrensel Zaman) kaynağı gerektirir. Çevrimiçi zaman kaynaklarının kendileri atomik saatler değil, zamanı bir atomik saatten alan ve daha sonra çevrimiçi zaman sunucusuna bağlanan cihazlara aktarılan NTP sunucu cihazlarıdır.

İki tür çevrimiçi zaman sunucusu vardır: 1. katman cihazlar – GPS veya radyo referans sinyali kullanarak saati doğrudan bir atom saatinden alan cihazlar. Stratum 2 cihazları ise zamanlarını bir stratum 1 zaman sunucusundan aldıkları için bir adım ötededir.

Talep nedeniyle, çevrimiçi bir stratum 1 zaman sunucusu bulmak neredeyse imkansızdır ve istek alanlar genellikle bir abonelik altında bunu yaparlar, bu da çoğu insan için tek seçenek bir stratum 2 cihazıdır.

İnternette, aşağıdakiler gibi çevrimiçi zaman sunucuları için konumlar sağlayan birçok kaynak vardır: http://support.microsoft.com/kb/262680

Ancak bu tür cihazları kullanmanın sakıncaları vardır; ilk olarak, çevrimiçi stratum 2 zaman kaynakları garanti edilemez ve yapılan birkaç anket, birçoğunun güvenilirliğinin ve doğruluğunun kesin olarak kabul edilemeyeceğini bulmuştur. İkinci olarak, çevrimiçi zaman kaynakları, kötü niyetli botlar veya kullanıcılar tarafından manipüle edilebilen ve güvenlik risklerine yol açan açık bir güvenlik duvarı bağlantı noktası gerektirir.

Çoğu ağ için çok daha iyi bir çözüm, kendi stratum 1 NTP sunucunuzu kurmaktır. Bu zaman sunucusu cihazları, güvenlik duvarı dışındaki atomik saatlerle (GPS veya radyo sinyallerini kullanarak) senkronize olur ve bu nedenle güvenlik riski oluşturmaz. Ayrıca, ağın her zaman UTC’ye göre doğru olmasını sağlamak için birkaç milisaniyeye kadar doğrudurlar.Source by Richard N Williams

Yeni Yazılar

İstemci-Sunucu Bilgi İşlem ve Faydaları

admin

Modern Özel Web Sunucularının Avantajları ve Dezavantajları

admin

Ruby On Rails Uygulamalarını Bulut VPS Sunucularına Nasıl Dağıtırım

admin

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Devamı