Sunucu

Özel Sunucu Barındırma ve Kolokasyon Barındırma Hizmetleri

Web Hosting Sektöründe Adanmış Sunucular ve Kolokasyon Hizmetleri

Web hosting sektöründe sıklıkla karşılaşılan terimler arasında “Adanmış Sunucular” bulunur ve bu, Web Hosting hizmetleri söz konusu olduğunda en iyi seçenek olarak kabul edilir. Bunun çeşitli nedenleri var, ancak şu an için Adanmış Web Hosting hizmetlerinin çeşitleri üzerine yoğunlaşacağız.

Web hosting endüstrisinde, müşteri olarak Adanmış sunucularla ilgili iki seçeneğiniz olacak. Bunlardan ilki Adanmış sunucu, diğeri ise Kolokasyon barındırma hizmetleridir. İkisi arasındaki farkı açıklayayım.

Adanmış, genellikle büyük miktarda verisi olan ve web sitelerinde yüksek trafik yaşayan müşteriler tarafından tercih edilir. Sunucu profesyonel bir hosting sağlayıcıdan kiralanıyorsa, genellikle Adanmış Sunucu Hosting olarak bilinir. Adanmış Sunucu Hosting’te, hosting sağlayıcısı müşteriye sunucuyu sağlar ve müşteri, tercih ettiği faturalandırma döngüsüne ve seçtiği hosting sağlayıcısına bağlı olarak sunucu ücretini öder.

Adanmış hostingin maliyeti ayrıca seçtiğiniz sunucu konfigürasyonuna ve Adanmış Web Hosting hizmeti için seçtiğiniz hosting platformuna bağlıdır. Hosting platformu, esasen sunucu için seçtiğiniz işletim sistemini ifade eder. Genellikle, sunucular için tercih edilen iki farklı işletim sistemi Linux ve Windows’tur. Bir sağlayıcıyla Adanmış web hosting seçtiğinizde, Adanmış Sunucu hostingin Güvenlik, bakım, konfigürasyon ve diğer yönleri hakkında endişelenmenize gerek kalmaz.

Bu hizmetlerle birlikte, sunucunuzda uygulama yüklemenize ve adanmış sunucularınızda gerekli değişiklikleri yapmanıza izin veren kök yönetici erişimi de alırsınız. Ayrıca sunucuyla birlikte bir kontrol paneli seçme şansınız olacak ve bu da birçok yönetimsel görevi tamamlamanıza olanak tanır. Temelde, sunucunuzu çok iyi yönetmenizi sağlar ve bu yüzden sunucuyla birlikte bir kontrol paneli düşünmenizi öneririm.

Şimdi, Kolokasyon barındırma hizmetlerine geçme zamanı. Temelde, Kolokasyon hizmetleri müşterinin donanımını içerir ve bu donanım, Kolokasyon hizmet sağlayıcısı tarafından sağlanan bir veri merkezinde yer alır. Dolayısıyla, müşterinin bu hizmetleri seçmek için kendi donanımına sahip olması gerekir. Bu hizmette, müşteri, Kolokasyon barındırma hizmet sağlayıcısı tarafından sağlanan veri merkezi alanında sunucunun bakımının ve güvenliğinin sağlanmasını garanti altına almalıdır. Bazı veri merkezlerinin güvenlik önlemleri bulunmakla birlikte, bu önlemler yalnızca donanım güvenliği ve sunucunun yazılımı için geçerlidir ve bu nedenle yazılım bileşenleri müşteri tarafından kendisi satın alınmalı ve güvence altına alınmalıdır.

Kısacası, Kolokasyon barındırma hizmetlerini düşünüyorsanız, hosting sağlayıcıdan yalnızca alan ve yedeklilik sağlanır ve sunucunun donanımını veya bileşenlerini yükseltmesini Kolokasyon barındırma hizmet sağlayıcısından bekleyemezsiniz. Bu nedenlerden dolayı, Kolokasyon hizmeti adanmış hosting’e kıyasla oldukça pahalıdır ve bu yüzden hosting endüstrisindeki web yöneticilerinin sadece bir kısmı, web hosting endüstrisinde yaygın olarak tercih edilen adanmış sunucu barındırmaya kıyasla Kolokasyon sunucusunu tercih eder.

Ahmet CEYLAN

About Author

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Sql Sunucu

SQL Server Optimizasyonu ve Şifrelemenin Performans Etkisi

SQL Server 2008 yazılımının Enterprise ve Developer sürümlerinde, şeffaf veri şifrelemenin (TDE) yeni bir güvenlik özelliği dahil edilmiştir. SQL Server
Oyun Sunucu

İyi Minecraft Sunucuları Nasıl Seçilir

Kaliteli bir Minecraft sunucusu seçmekte zorlanabilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz tonlarca seçenek var. Seçiminize bağlı olarak, en iyi seçeneğe gidebilirsiniz. Ancak