13.5 C
İstanbul
29/11/2023
Sunucu

Sanal Özel Sunucularda Anahtar Teslim Linux Cihazlarının Otomatik Kurulumları

(Veya birkaç dakika içinde tam olarak çalışan bir Joomla, Drupal, LAMP, LAPP, Zimbra, Torrent sunucusu vb. nasıl kurulur)

Anahtar Teslim Linux, bir dizi ücretsiz, Ubuntu tabanlı yazılım aletleri öncelikle veritabanı, web, forum, wiki ve fotoğraf galerisi sunucuları kurma gibi sunucu tipi kullanım senaryoları için kullanılabilir. Anahtar Teslim Linux projesinin ardındaki birincil hedefin kullanım kolaylığı olduğu her cihaz, kullanıma hazır olarak çalışacak şekilde önceden yapılandırılmıştır.

Bu, kendi içinde son derece faydalıdır, ancak potansiyel olarak bunları değerlendirmek veya başka bir şekilde test etmek için bu cihazlarla denemeler yapmak istiyorsanız, minimum çabayla kurulumları gerçekleştirebilmeniz harika olurdu.

Sanal Özel Sunucularda Anahtar Teslim Linux Kullanımı

Bir dizi barındırma sağlayıcısı, genellikle kullanıcıların Debian, Ubuntu veya CentOS gibi büyük Linux dağıtımlarının otomatik olarak sağlanmasıyla kendi sanal sunucularına sahip olmalarını sağlayan Linux VPS hizmetleri sağlar. Turnkey Linux ekibi ile birlikte çalışmalar yapılmış ve tüm Turnkey Linux cihazlarıyla çalışabilmesi için otomatik kurulum konseptini bir adım daha ileri götürmeyi başarmıştır. Bu, mükemmel sunucu açık kaynak kontrol paneli DTC tarafından sağlanan çerçeveler kullanılarak mümkün olur.

Anahtar teslimi Linux cihazları, kullanıcıların tüm Linux çekirdeği ve Ubuntu tabanlı paket setinde öncelikle web tabanlı uygulamaları kolayca dağıtmalarını sağlar. Kontrol panelinde bir dağıtım seçildiğinde, kurulum birkaç dakika içinde tamamen tamamlanır ve özelleştirilmeye hazır hale gelir. Bu, Anahtar Teslim Linux ve Ubuntu paket sağlayıcıları tarafından sağlanan tam güncelleme ve güvenlik desteği ile test edilmiş bir kurulumun hızlı bir şekilde kurulmasını sağlar.

Çabalarımız, Lenny için Debian paketleri sağlanarak DTC kontrol panelini kullanan herkese açıktır. Ek olarak, yeni veya güncellenmiş cihazlar piyasaya sürüldüğünde, DTC kontrol paneli için yeni konuşlandırılabilir paketler oluşturulacak ve otomatik olarak depomuzda kullanıma sunulacak şekilde komut dosyaları yazılmıştır.

Teknik Komut Dosyası Ayrıntıları

Görüntüleri otomatik dağıtım için çalışacak şekilde yapılandırmak aslında çok zor değil, ancak bunu her cihaz için manuel olarak gerçekleştirmek zaman alan bir işlemdir. Yazdığımız komut dosyaları her bir uygulama için aşağıdaki adımları otomatik olarak gerçekleştirecektir:

 1. Gerçek yayın sürümüne benzer bir ada sahip yeni bir dizin oluşturun, örn. anahtar teslim çekirdek-2009.02-hardy-x86.
 2. Ortak şablon dosyaları arasında kopyalayın. Bunlar aşağıdakileri içerir:
  • custom_os: Temel ağ oluşturmayı yapılandırarak, getty’leri doğru cihazlarda oluşturarak ve VPS numarası ve ana bilgisayar adıyla özelleştirilmiş bir MOTD ayarlayarak her cihazı özelleştirir.
  • install_os: Temel olarak sağlanan görüntünün VPS’ye taranmasını içeren bu cihazı kurmak için özel talimatlar.
  • setup_network: Ağ kurulurken çağrılan özel talimatlar. Turnkey Linux, DNS yapılandırması içinsolveconf kullandığından, bu, /etc/resolv.conf dom0’dan (bu, Xen ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır) ve onu kopyalar /etc/ağ/arayüzler domU’da.
  • debian/*: Bunlar, a.deb paketleri oluşturmak için gerekli olan dosyalar değişiklik günlüğü, kontrol, uyumluluk, telif hakkı, dosyalar, kurulum ve kurallardır. Bunların, betiğimiz tarafından üzerine yazılan ikame değişkenleri (örn. paket adı için) vardır.
 3. Önceden yüklenmiş görüntüyü (a.tar.bz2 dosyası) kopyalayın.
 4. Şablon dosyalarını özelleştirin (yukarıdaki gibi).
 5. Çağırmak dpkg-buildpackage aktüel.deb dosyasını oluşturmak için bu dizinde.
 6. Telefon etmek repreproDebian veri havuzu dizin yapılarını yönetmek, bu aracın eski sürümlerini kaldırmak ve yenisini eklemek için kullandığımız bir araç.

Bu kadar basit. İlgileniyorsanız, ham komut dosyaları indirilebilir. Orada sabit kodlanmış dizinler olduğu için kurulumunuz için biraz özelleştirmeye ihtiyaçları olacak.

Ben biriyle oynamak istiyorum!

Tek bir cihazla oynamaktan memnunsanız, elbette onu şuradan indirebilirsiniz: Anahtar Teslim Linux web sitesine girin ve bilgisayarınıza kurun (veya Xen veya VMWare gibi bir Sanallaştırma çözümü kullanın).

Ancak, yaptığımız kurulumu kullanarak çeşitli cihazları hızlıca denemek istiyorsanız, en hızlı yol bir VPS kiralamak olacaktır. Alternatif olarak, DTC kontrol panelini kendiniz kurabilir ve Debian depomuzu /etc/apt/sources.list’inize ekleyebilirsiniz. Bu kurulum, tam özellikli bir Xen kurulumu çalıştırmanızı ve önemli bir yapılandırma gerektirir.

Yeni Yazılar

Ruby On Rails Uygulamalarını Bulut VPS Sunucularına Nasıl Dağıtırım

admin

Windows VPS – Ucuz VPS Barındırma Kullanımları

admin

VPS – Devrimci Bir Teknoloji

admin

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Devamı