Donanım Teknoloji

Telekom ve Bilgi İşlem için Bulut Yedekleme

Ağınızda herhangi bir sunucunuz veya kritik bilgisayarınız var mı? Elbette yaparsınız, bugünün işinde kritik öneme sahiptirler. Ancak iletişim sisteminiz bir sunucu kullanıyor mu? Bilmiyor olabilirsin ama öğrenmekte fayda var. ShoreTel gibi şirketlerden gelen çözümler, ses trafiği için sunucuya güvenmeyebilir, ancak sesli posta ve sesli posta depolama gibi kritik uygulamalar sunucu üzerindedir. Cisco veya Microsoft gibi şirketlerin diğer çözümleri sunucu bağımlıdır ve bu da bir yedekleme stratejisini daha da önemli hale getirir. Birçok işletmenin sunucuları için yedekleme stratejileri vardır; bazen yereldir, bazen buluta veya her ikisine birden. Genel olarak işletmelerin, iletişim sunucularınız için riski bulut ve yerel yedeklemeler arasında yayan bir strateji kullanmaları önerilir.

Kombine bir strateji, sizi dakikalar veya günler içinde tekrar çalışmaya döndürmek arasındaki fark anlamına gelen bir iş çözümü olabilir. Saklanan veritabanlarınızı kullanarak hizmeti kolayca ve hızlı bir şekilde geri yükleyebildiğiniz için, bir arıza yaşarsanız sunucularınızı hızlı bir şekilde çalıştırabileceğiniz için yerel yedeklemeler harikadır. Genellikle yerel yedekleme, sunucunun kendisinde bir bölüm, sunucuda ayrı bir sürücü, özel bir yedekleme sunucusu, teyp sürücüsü, bir NAS (Ağa Bağlı Depolama) cihazı ve hatta sunucuya takılı bir flash sürücü dahil olmak üzere birçok yerde olacaktır. . Ancak, yedekleme bozulursa veya bunları kullanılamaz hale getiren bir felaket olursa ne olur?

Bulut yedeklemelerinin önem kazandığı yer burasıdır. Genellikle bir bulut yedeklemesi, ilk seferde belirlenen aygıtın tamamını yedekler ve sonraki yedeklemeler yalnızca değişen dosyaları içerir. Genellikle bu ilk yedekleme birkaç saatten bir güne kadar sürer. Seçilen hizmete bağlı olarak bu, yedeklemenin mesai saatleri içinde yapılması durumunda yerel veya geniş alan ağınızı tıkayabilir. Diğer hizmetler farklı bir yaklaşım benimser ve arka planda yedekleme yapar. Bu, ilk yedeklemenin biraz daha uzun sürebileceği, ancak muhtemelen ağınız üzerindeki etkisini fark etmeyeceğiniz anlamına gelir. Ancak, her iki durumda da sürücünün boyutu, sürücünün yedeklenmesi için gereken süreyi etkiler.

Bu hizmeti sağlayabilecek birçok farklı firma bulunmaktadır. En büyük ve en eskilerinden biri Karbonittir. Carbonite’ın yöntemi tamamen bulut veya yerel ve bulut tabanlı olabilir. Sunucular için Carbonite’ın saf bulut yedeklemesi, 250 GB’lık alanla başlar ve 500 GB’a ve ardından yukarıya çıkar. Karma hizmet, sürücüyü Carbonite’ın veri merkezine yedeklemenin yanı sıra sunucunun yedeklendiği yerel bir cihaz sunar. Karma senaryoda Carbonite, cihazı aylık bir ücret karşılığında sağlar ve bakımını yapar. Saf bulut yedekleme veya karma yedekleme için kurulum kolaydır, ilk kurulum yalnızca birkaç dakika sürer. Carbonite’ın yedeği arka planda çalışır, bu nedenle işletmeler genellikle ağlarında bunu fark etmezler bile.

Sonuç olarak, yalnızca yerel olarak yedekleme yapıyorsanız veya hiç yapmıyorsanız, başarısızlığın doğası ne olursa olsun işinizin kapsanması için karma bir stratejiye bakmanız şiddetle tavsiye edilir. Bu strateji, sunucularınızı ve işinizi süreklilik ve sürdürülebilirlik için konumlandıracaktır.

Ahmet CEYLAN

About Author

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Teknoloji

Herkes Şanghay’da çekilen 195 Gigapiksellik Fotoğrafı Konuşuyor

Canon’un sponsoru olduğu bir proje ile Şanghay’da 195 gigapiksellik bir fotoğraf çekildi. Dünyanın büyük teknoloji kentlerinden biri olan Şanghay’da bir çok firmanın büyük
Teknoloji

Banka Hesabınızda 3.3 Milyon $ Olsa Ne Yapardınız?

Neden 19 yaşındaki bir Bitcoin milyoneri Dr. Octopus’un giyilebilir robotunu yaptı? Banka hesabınızda  3.3 Milyon $ ‘ınız olsa ne yapardınız? Yada