Wordpress Wordpress Dünya

WordPress – En Popüler CMS!

WordPress, 2003 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana dünya çapında en ünlü içerik yönetim sistemi (CMS) haline geldi. Şimdiye kadar bu CMS kullanılarak 60 milyondan fazla web sitesi tasarlandı. WordPress’ten yapılan web siteleri, her ay 330 milyon ziyaretçi ve 3.4 milyardan fazla görüntüleme çeken bulutta barındırılan hizmetler aracılığıyla çalışır. WordPress, 2005 yılında Matt Mullenweg tarafından kurulan bir kuruluş olan Automatic tarafından tasarlanmıştır.

WordPress VIP, kurumsal sürümdür ve aynı zamanda en iyi medya kuruluşları için varsayılan bir dijital yayınlama aracıdır. Web sitesi geliştiricileri için standart, kullanımı kolay bir multimedya platformu. Kullanıcıların ve geliştiricilerin yedeklemeler, reklamlar vb. gibi ek hizmetler için ödeme yapması gerekirken, bu CMS sürümü muhtemelen en iyisidir. Kuruluş, her yıl satışlarını ikiye katlayarak 2005’te başladığından beri kâr ediyor. WordPress’in popülaritesi, kullanımlarında Joomla, Drupal gibi diğer CMS devlerine göre arttı. WordPress’in müşterilere birçok yaratıcı araç, eklenti ve diğer eklenti özellikleri aracılığıyla etkileşimli bir blog deneyimi sunarak maksimum popülerlik kazanmasının daha birçok nedeni vardır. Ücretsiz bir açık kaynak platformu ve dinamik CMS olan WordPress, resmi olarak PHP ve MySQL’e dayanmaktadır. Plug-in mimari ve şablon sistem özelliklerine sahiptir.

WordPress, web siteleri ve bloglar tasarlamak için en popüler ve yaygın seçenek haline geldi. Çoklu kullanıcıları ve çoklu bloglamayı da kolayca destekleyebilir. Kullanıcılar, işlevselliği ve deneyimi geliştirmek için binlerce eklenti ve bir dizi widget’tan yararlanabilir. WordPress, makaleleri ve gönderileri etiketleme desteğinin yanı sıra bağlantı yönetimi, arama motoru dostu olma, temiz kalıcı bağlantı gibi çok sayıda özellikle entegre edilmiştir. Uzun vadeli bir değerlendirmede Automattic, yakın gelecekte yeni uygulamalarını ve ürünlerini tasarlamak için harici ortaklar arıyor. Kuruluş aracılığıyla, ücretli yedeklemeler ve güvenlik, WordPress’i web uygulamaları ve hizmetlerden para kazanma konusunda büyük bir pazar segmentinde popüler hale getirebilecek sınırlı faktörlerdir. Geliştiriciler için bir yayınlama aracı olarak WordPress CMS, dünya standartlarında olması için daha fazla çaba gerektireceği ve en kabul edilebilir çözümün onu sürdürülebilir bir model kullanarak tasarlamak olduğu yerlerde, henüz gelişmemiştir. Automattic’in işyeri yirmi altı ülkede 120 çalışanıyla muhteşemdir. WordPress ile çalışan kişiler 5-6 kişilik ekibin bir parçasıdır ve genellikle evden veya ofisten çalışırlar.

Şu anda, WordPress popüler bir CMS’dir ve 2010’da Onur Listesi’ni de kazanmıştır. Bu ödüle 2010 Açık Kaynak İçerik Yönetim Sistemi Onur Listesi Ödülü adı verildi ve Packt Publishing (İngiltere’den bir yayıncılık şirketi) tarafından verildi. isteğe bağlı yazdırma sağlar), Joomla ve Drupal yerine WordPress’e verildi.

Ahmet CEYLAN

About Author

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Wordpress Wordpress Dünya

Windows XP Kullanarak Yerel WordPress Kurulumunu El İle Güncelleme

Giriş Kısa süre önce WordPress’i 2.8’den 3.0’a güncelledim. WordPress’in Codex’i dahil olmak üzere çoğu öğretici, web barındırıcınızın sunucusunda depolanan canlı
E-Ticaret Wordpress Wordpress Dünya

2018’de WooCommerce Tema Geliştirme Eğitimi

WooCommerce son yıllarda büyük bir tanınırlık kazandı ve popülaritesi kimseden saklanmıyor. Tüm temel ve gelişmiş özelliklerle dolu, dünyanın en sevilen