Wordpress

WordPress Web Sitesini Yeni Bir Ana Bilgisayara Taşımanın 9 Temel Adımı

Hizmetten memnun değil misiniz? Ödediğinizin karşılığını alamıyor musunuz? Sağlayıcınızdan %100 yardım alamıyor ve veri kaybetmekten mi korkuyorsunuz? Pekala, WordPress web sitenizi yeni bir ana bilgisayara taşımaya başlamak isteyebilirsiniz. Sitenize zarar verme konusunda endişelenmeyin. Doğru prosedürü izledikten sonra WordPress web sitenizi hayal kırıklıkları ve gecikmelerden arınmış yeni bir Ana Bilgisayara taşıyabilirsiniz. İşte nasıl.

 1. Yeni bir WordPress Ana Bilgisayarı Seçin

WordPress web sitenizi yeni bir ana bilgisayara taşımak gerçekten zaman alır. Bu nedenle, yeni WordPress Barındırma sağlayıcınızı seçerken de zaman ayırsanız iyi olur. Paylaşılan bir barındırma sağlayıcısını tercih ediyorsanız, Bluehost sizin için en iyisidir. Üstelik %50 indirimden yararlanabilirsiniz. Bulut barındırma veya konuma özel sağlayıcıları seçerseniz, Site Alanı en iyisi olabilir. Ülkedeki üç veri merkezinden bahsetmiyorum bile.

 1. Web Sitenizin Dosyalarını Yedekleyin

Hangi WordPress sağlayıcısını seçeceğinize karar verdikten sonra yapılacak bir sonraki büyük proje, sitenizdeki tüm verileri yedeklemektir. Web sitenizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın.

Dosyalarınızı yedekleyebilen eklentiler her yerde bulunur. İstediğiniz herhangi bir eklentiyi seçebilirsiniz. Eklentiyi kurduktan sonra hızlı kurulum sihirbazını göreceksiniz. Ancak kendinizi buna hazırlayın, işlemi tamamlamak için manuel adımlar kullanır. Bir FTP programına sahip olabilir, ardından dosyalarınızı bilgisayardaki bir klasöre kopyalamak için web sunucunuza bağlanabilirsiniz. Web sitenizdeki medya yüklemelerinin sayısına bağlı olarak bazen bu adımı tamamlamanız gerekebilir.

 1. WordPress Sitenizi Taşıyın

Henüz sabrını kaybetme. Daha kolay olacak. sadece giriş yap cPanel web sunucunuzdaki hesap ve açın phpMyAdmin başvuru. Ardından, listeden WordPress kurulumunuzun bulunduğu veritabanını seçin ve Uzman sekmesi menüde.

Hızlı dışa aktarma ve SQL ayarları, geçiş için yeterli olacaktır. Git düğmesine tıkladığınızda taşıma işlemi başlayacaktır. Veritabanı ve FTP aktarımı tamamlandıktan sonra, bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

 1. Seçtiğiniz Ana Sunucuda WordPress Veritabanını Oluşturun

Harika bir iş çıkarıyorsun. Bakın, WordPress Web Sitenizi yeni bir ana bilgisayara taşımak o kadar da zor değil. Ancak taşıma işlemini tamamlamadan önce SQL verilerinizi aktarabileceğiniz bir veritabanı oluşturmalısınız.

Yeni web sunucunuzu cPanel yazılımına bağlayın. Bu işlemi zor buluyorsanız, yeni veri tabanınızı oluşturmanıza yardımcı olması için web barındırma destek ekibinizle iletişime geçin. Daha sonra ihtiyaç duyabileceğiniz için MySQL kullanıcı adını ve şifresini not etmeyi unutmayın.

 1. wp-config.php Dosyasını düzenleyin

Web sitenizdeki dosyaları indirdiğiniz bilgisayarınızda klasörü açın. Açık wp=config.php WordPress ve veritabanınız arasındaki bağlantıyı kontrol eder. Bu dosyanın bir kopyasını bilgisayarınızdaki başka bir klasörde yapmanız gerekir. Sadece değişikliklerden sonra hala geri yükleyebildiğinizden emin olmak için. Ardından, dosyanın orijinal sürümünü açın ve şu üç adımı uygulayın:

 1. Veritabanı Adını Değiştir

Bunu görürseniz şaşırmayın:

 1. define (‘DB_USER’, ‘db_user’);

db_user – bu kısım eski web sunucunuzun MySQL veritabanı adına ayarlanacaktır. Bu yüzden az önce oluşturduğunuz isme geçmeniz gerekiyor.

 1. Veritabanı Kullanıcı Adını Değiştirin

db_user’i eski ana bilgisayarın kullanıcı adından az önce yaptığınız yenisiyle değiştirin.

 1. define (‘DB_USER’, ‘db_user’);

Az önce oluşturduğunuz yeni kullanıcı adıyla eşleşecek şekilde eski sunucunuzun kullanıcı adından db_user bölümünü değiştirin.

 1. Veritabanı Kullanıcı Parolasını Değiştirin

Son olarak, üçüncü satırı düzenleyin.

 1. define (‘DB_USER’, ‘db_user’);

Bunu MySQL’iniz için yaptığınız yeni şifreyle değiştirdiğinizden emin olun. Ardından wp-config.php dosyasını kaydedin ve dosyayı kapatın,

 1. Veritabanınızı İçe Aktarın

Tamam! Yeni veritabanınızı yeni oluşturdunuz. Bu sefer ithalat prosedürüne başlayalım.

Yeni sunucunuza, ardından cPanel’e gidin ve sol kenar çubuğundaki veritabanını seçmek için phpMyAdmin’i açın. Gezinme menüsünden seçin İçe aktar sekmesi. İçe Aktarılacak Dosya bölümünden dosya seç’e tıklayın ve daha önce dışa aktardığınız SQL dosyasına tıklayın. işaretini kaldırın Kısmi İçe Aktar onay kutusu, SQL’e ayarlandığından emin olun ve ardından içe aktarma işlemini başlatmak için Git’i tıklayın. İçe aktarma süresi, veritabanı boyutunuza bağlıdır. İçe aktarmanın tamamlandığını onaylayan bir mesaj alacağınıza dikkat edin.

 1. WordPress Dosyalarını Yeni Sunucunuza Yükleyin

Yeni veritabanını kurduktan sonra dosyaları web sitenize yüklemeye başlayın. FTP programını kullanarak yeni web sunucunuza bağlanın ve web sitenizin tutulacağı klasörü kontrol edin. Birincil ise, dosyaları şuraya yükleyin: public_ HTML klasörü. Web sitesi dosyalarınız artık güncellenmiş sürümünü içerecektir. wp-config.php uzak dizinin seçili olması. Bu birkaç dakika sürecektir. Sadece bir hatırlatma, bu dosyaları bilgisayarınızdan kaldırmayın. Son adıma kadar onlara ihtiyaç duyulacak.

 1. Yeni URL’ye Bağlantı ve Yeni Etki Alanı Tanımlama

Bu süreçte diğerlerinin yaşadığı gibi herhangi bir sorun yaşamamak için, yeni bir alan taşındığında kırılmaya neden olabilecek sunucudaki bir URL’yi işaret ederek doğrudan diğer gönderilere veya eklenen resimlere bağlantılarınızı eklemeyin. Aramayı çalıştırın ve siteyi eskisine değil, aktardığınız yeni alan adına yerleştirin.

Site URL’sini Değiştirme: Eski alan adınızda arama ve değiştirme işleminizi yaparken veritabanınızdaki site_url ve ana sayfa URL değerlerini değiştiriyorsunuz. Bu, oturum açtığınızda sizi otomatik olarak yeni etki alanına yönlendireceğinden emin olmak içindir.

 1. Etki Alanının DNS ayarlarını yeniden yapılandırın

Bitiş çizgisinden sadece birkaç adım uzaktasınız. Bu siteyi kullanmadan önce etki alanınızın DNS ayarlarını yeniden yapılandırmanız gerekir. Eski hostunuz üzerinde point olacağından, yeni IP adresine doğru kayıtları yönlendirmeniz gerekecektir. Tabii ki, bu alan adınızı nereye kaydettirdiğinize bağlıdır. Endişelenmeyin çünkü alan adı kayıt siteniz, işlemin başarılı olması için size tüm bilgileri sağlayacaktır. DNS değişiklikleri tamamen 48 saate kadar tamamlanabilir. 48 saat içinde web sitenizde herhangi bir değişiklik yapmayın.

48 saatlik sürenin hemen ardından, web sitenizdeki yeni web barındırıcısına erişebileceksiniz. Artık dosyayı kaldırmak için eski ana bilgisayarı ziyaret edebilirsiniz, ancak taşıma işlemini tekrarlamanız gerekirse, güvenli tarafta olmak için bu dosyaların bir yedeğini tutabilirsiniz.

Söz verildiği gibi, WordPress web sitenizi yeni bir ana bilgisayara taşımak sizi terletmeyecek. Bu kolay ve kolay adımları izlerseniz, işlemi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Gelecekte WordPress’inizi tekrar yeni bir ana bilgisayara taşımanız gerekirse, her zaman bu adımlara başvurabilirsiniz.

Ahmet CEYLAN

About Author

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Wordpress Wordpress Dünya

Windows XP Kullanarak Yerel WordPress Kurulumunu El İle Güncelleme

Giriş Kısa süre önce WordPress’i 2.8’den 3.0’a güncelledim. WordPress’in Codex’i dahil olmak üzere çoğu öğretici, web barındırıcınızın sunucusunda depolanan canlı
E-Ticaret Wordpress Wordpress Dünya

2018’de WooCommerce Tema Geliştirme Eğitimi

WooCommerce son yıllarda büyük bir tanınırlık kazandı ve popülaritesi kimseden saklanmıyor. Tüm temel ve gelişmiş özelliklerle dolu, dünyanın en sevilen