Oyun Sunucu

Oyun Sunucusu Türleri

**Oyun Sunucuları ve Çeşitleri**

Bir oyun sunucusu ya da ev sahibi, popüler çok oyunculu video oyunlarında olayların iyi bir kaynağı olan bir sunucudur. Aslında, sunucu, oyuncular için oyunun doğru sürümünü sürdürmeleri için giriş yapan müşterilerine iç durum hakkında yeterli veri gönderir. Bunun yanı sıra, oyun sunucuları her oyuncunun girdisini alır ve işler. Farklı türdeki bu sunucular hakkında bilgi edinelim.

Dedike Sunucu

Adından da anlaşılacağı gibi, dedike sunucular oyun dünyalarını tetikler ve doğrudan çıktıları veya girdileri desteklemez. Ancak, gerekli yönetim için gerekli girdi ve çıktıyı desteklerler. Dahası, oyuncuların oyunu oynamak için farklı istemci uygulamalarıyla sunucuya giriş yapmaları gerekir.

Dedike sunucuların en büyük avantajı, yüksek son veri merkezlerinde barındırmak için uygun olmalarıdır. Bunun dışında, bu sunucular çok fazla performans ve güvenilirlik avantajı sunar. Uzaktan barındırma ayrıca, bir oyuncunun yerel ağ veya aynı makine üzerinden sunucuya giriş yaparak elde edeceği düşük gecikme avantajını da ortadan kaldırır.

Ancak sorun, dedike sunucuların işletilmesinin çok maliyetli olmasıdır. Bazen, oyunun geliştiricileri masrafları karşılar. Bazı durumlarda ise maliyet, klan grupları tarafından karşılanır. Durum ne olursa olsun, kamu, üçüncü taraflara bağlıdır. Bu nedenle, dedike sunucuları kullanan çoğu oyun aynı zamanda dinleme sunucusu desteği de sunar.

Dinleme Sunucusu

Dinleme sunucularının işlemi, bir oyun istemcisi gibi çalışır. Yani, dedike sunucular gibi davranırlar. Ancak fark, oyunu barındıran oyuncunun konut interneti üzerinden uzaktaki oyuncularla “konuşmaları” gerektiğidir. Sorun, tüm konut internet bağlantılarının, özellikle oyun çok popülerse, oyunun yükleme gereksinimlerini desteklemek için yeterince hızlı olmamasıdır. Genellikle sınır 16 oyuncudur. Bir diğer sorun ise, sunucunun aynı zamanda bir çıkış görüntüsü oluşturması gerektiğinden dolayı performansın da düşmesidir.

Eşten Eşe (Peer-to-Peer)

Eşten eşe modelinde, sunucunuz yoktur. Bunun yerine, her “eş”, her oyuncunun girdi akışlarını alır ve sonuçları kendisi belirler. Genellikle, eşten eşe, günümüzün aksiyon oyunları için eskimiş olarak kabul edilir. Ancak, eşten eşe sunucular, tonlarca belirteç ve daha az oyuncuya sahip video oyunları için uygun olduğundan gerçek zamanlı strateji oyunları için iyi bir seçenektir. Binlerce askerin pozisyonlarını göndermek yerine, oyun bin askerin seçildiğini belirten tek bir iletim gönderir.

Bu sunucuların dezavantajı, tüm eşleri senkronize etmenin zor olmasıdır. Zamanla, eşler arasındaki küçük farklılıklar kötüleşebilir. Ayrıca, oyuna yeni oyuncuları desteklemek zordur.

Bu nedenle, farklı türdeki oyun sunucuları hakkında bir açıklama idi. Umarım, artık doğru sunucuya bağlanabilir ve sevdiğiniz oyunları sorunsuz bir şekilde oynayabilirsiniz.

Ahmet CEYLAN

About Author

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Sql Sunucu

SQL Server Optimizasyonu ve Şifrelemenin Performans Etkisi

SQL Server 2008 yazılımının Enterprise ve Developer sürümlerinde, şeffaf veri şifrelemenin (TDE) yeni bir güvenlik özelliği dahil edilmiştir. SQL Server
Sunucu

Özel Sunucu Barındırma ve Kolokasyon Barındırma Hizmetleri

Web Hosting Sektöründe Adanmış Sunucular ve Kolokasyon Hizmetleri Web hosting sektöründe sıklıkla karşılaşılan terimler arasında “Adanmış Sunucular” bulunur ve bu,